








MSI PRO B650M-A WiFi ProSeries Motherboard (AMD AM5, mATX, DDR5, PCIe 4.0, M.2, SATA 6Gb/s, USB 3.2 Gen 2, HDMI/DP, Wi-Fi 6E, AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors)
In Stock
SKU: 8CEC8471
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Core Boost | With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance |
| Memory Boost | Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility |
| Premium Thermal Solution | 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 7000 series |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 7200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 19 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | MSI |
| Model Name | B650M-A |
| Model Number | B650M-A WIFI |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| UPC | 824142301043 |
| Item Type Name | Desktop Motherboard |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.5 inches |
| Item Weight | 907 g |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 24.4L x 6.4W x 24.4H Centimetres |
| Item Model Number | 8CEC8471 |
About This Item
- βCore Boost: With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance
- βMemory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility
- βPremium Thermal Solution: 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works
- βSupports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors
- βSupports DDR5 Memory
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors Supports DDR5 Memory Core Boost : With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance Memory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility Premium Thermal Solution: 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.