






MSI PRO B650M-P ProSeries Motherboard (AMD AM5, mATX, DDR5, PCIe 4.0, M.2, SATA 6Gb/s, USB 3.2 Gen 2, HDMI/DP, AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors)
In Stock
SKU: 68411FF9
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| -Core Boost | With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance |
| -Memory Boost | Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility |
| -High Quality PCB | 6-layer PCB made by 2oz thickened copper |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 7000 Series |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 7200 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 19 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | PRO B650M-P |
| Model Number | PROB650M-P |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142324837 |
| Built-In Media | motherboards-amd,computer-motherboards |
| Item height | 2 inches |
| Item Weight | 454 g |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Model Number | 68411FF9 |
About This Item
- β-Core Boost: With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance
- β-Memory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility
- β-High Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper
- β-Supports AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series Desktop Processors
- β-Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 6000+MHz (OC)
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
-Supports AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series Desktop Processors -Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 6000+MHz (OC) -Core Boost : With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance -Memory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility -High Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.