










MSI PRO B760-P WiFi DDR4 ProSeries Motherboard (Supports 12th/13th Gen Intel Processors, LGA 1700, DDR4, PCIe 4.0, M.2, 2.5Gbps LAN, USB 3.2 Gen2, Wi-Fi 6E, ATX)
In Stock
SKU: ADD77420
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Enhanced Power Design | 12+1 Duet Rail Power System with P-PAK, 8-pin + 4-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost |
| Premium Thermal Solution | Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop gaming experience |
| High Quality PCB | 6-layer PCB made by 2oz thickened copper and server grade level material |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Memory Clock Speed | 5333 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Celeron |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 12 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 1 |
| USB 2.0 | 12 |
| Total Usb Ports | 12 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | PRO B760 P |
| Model Number | PROB760PWIFID4 |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| UPC | 824142306864 |
| Built-In Media | motherboards-amd,computer-motherboards |
| Item height | 2.5 inches |
| Item Weight | 1.23 kg |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 3 years |
| Item Dimensions L x W x H | 24.4L x 6.4W x 30.5H Centimetres |
| Item Model Number | ADD77420 |
About This Item
- βEnhanced Power Design: 12+1 Duet Rail Power System with P-PAK, 8-pin + 4-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost
- βPremium Thermal Solution: Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop gaming experience
- βHigh Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper and server grade level material
- βSupports 12th/13th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron processors for LGA 1700 socket
- βSupports DDR4 Memory, Dual Channel DDR4 5333+MHz (OC)
- βBIOS update may be required when used with some 14th generation Intel Core processors, visit MSI support website for more information
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports 12th/13th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron processors for LGA 1700 socket Supports DDR4 Memory, Dual Channel DDR4 5333+MHz (OC) Enhanced Power Design: 12+1 Duet Rail Power System with P-PAK, 8-pin + 4-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost Premium Thermal Solution: Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop gaming experience High Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper and server grade level material BIOS update may be required when used with some 14th generation Intel Core processors, visit MSI support website for more information
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.