










MSI PRO B760M-P DDR4 (Supports 12th/13th Gen Intel Processors, LGA 1700, DDR4, PCIe 4.0, M.2, 1Gbps LAN, USB 3.2 Gen2, mATX)
In Stock
SKU: 629C9363
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Core Boost | With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance |
| Lightning Fast Experience | PCIe 4.0, Lightning Gen4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr |
| Steel Armor | Protecting VGA cards against bending and EMI for better performance, stability and strength |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Pentium |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 17 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 1 |
| USB 2.0 | 12 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | MSI |
| Model Name | PRO B760M-P |
| Model Number | PRO B760M-P DDR4 |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142308240 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2 inches |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 24.4L x 24.4W x 5.1H Centimetres |
| Item Model Number | 629C9363 |
About This Item
- βCore Boost: With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance
- βLightning Fast Experience: PCIe 4.0, Lightning Gen4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr
- βSteel Armor: Protecting VGA cards against bending and EMI for better performance, stability and strength
- βSupports 12th/13th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron processors for LGA 1700 socket
- βSupports DDR4 Memory, Dual Channel DDR4 4800+MHz (OC)
- βBIOS update may be required when used with some 14th generation Intel Core processors, visit MSI support website for more information
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports 12th/13th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron processors for LGA 1700 socket Supports DDR4 Memory, Dual Channel DDR4 4800+MHz (OC) Core Boost : With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance Lightning Fast Experience: PCIe 4.0, Lightning Gen4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr Steel Armor: Protecting VGA cards against bending and EMI for better performance, stability and strength BIOS update may be required when used with some 14th generation Intel Core processors, visit MSI support website for more information
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.