







MSI PRO B760M-P Motherboard, Micro-ATX - Supports Intel 14th, 13th & 12th Gen Core Processors, LGA 1700 - DDR5 Memory Boost 6800+MHz/OC, PCIe 4.0 x16 Slot, M.2 Gen4 Slots
In Stock
SKU: E9E07760
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Core 14th, 13th, 12th Gen Processors, Intel Pentium Gold and Celeron Processors |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Core i5 |
| Memory Storage Capacity | 192 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 192 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin, 20-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 8 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 4 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | PRO B760M-P |
| Model Number | PRO B760M-P |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142319802 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 24.4 Centimetres |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 30.2L x 27.2W x 5.8H Centimetres |
| Item Model Number | E9E07760 |
About This Item
- β14TH, 13TH & 12TH GEN CORE - The PRO B760M-P is a compact Micro-ATX motherboard outfitted with the latest Intel B760 chipset (LGA 1700, 14th, 13th & 12th Gen); The VRM features MSI Core Boost technology for improved stability & performance
- βPASSIVE & AI COOLING - A chipset heatsinks provide passive cooling; Frozr AI cooling automatically adjusts system fan settings based on CPU & GPU temperatures
- βDDR5 MEMORY, PCIe 4.0 x16 SLOT - 4 x DDR5 DIMM slots with Memory Boost isolated circuitry for overclocking (1DPC 1R, 6800+ MHz); Primary PCIe x16 slot supports PCIe 4.0 (64GB/s) and includes Steel Armor
- βDUAL M.2 CONNECTORS - Storage options include 2 x M.2 Gen4 x4 64Gbps slots; The primary M.2 slot includes Shield Frozr to prevent thermal throttling during hyper-fast SSD access
- βWELL CONNECTED - Network hardware includes a 1Gbps LAN controller; Rear ports include USB 3.2 Gen 2 Type-C (10Gbps), USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps), HDMI 1.4, DisplayPort 1.4 and VGA, and 7.1 HD Audio with Audio Boost
Customer Reviews (5)
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
14TH, 13TH & 12TH GEN CORE - The PRO B760M-P is a compact Micro-ATX motherboard outfitted with the latest Intel B760 chipset (LGA 1700, 14th, 13th & 12th Gen); The VRM features MSI Core Boost technology for improved stability & performance PASSIVE & AI COOLING - A chipset heatsinks provide passive cooling; Frozr AI cooling automatically adjusts system fan settings based on CPU & GPU temperatures DDR5 MEMORY, PCIe 4.0 x16 SLOT - 4 x DDR5 DIMM slots with Memory Boost isolated circuitry for overclocking (1DPC 1R, 6800+ MHz); Primary PCIe x16 slot supports PCIe 4.0 (64GB/s) and includes Steel Armor DUAL M.2 CONNECTORS - Storage options include 2 x M.2 Gen4 x4 64Gbps slots; The primary M.2 slot includes Shield Frozr to prevent thermal throttling during hyper-fast SSD access WELL CONNECTED - Network hardware includes a 1Gbps LAN controller; Rear ports include USB 3.2 Gen 2 Type-C (10Gbps), USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps), HDMI 1.4, DisplayPort 1.4 and VGA, and 7.1 HD Audio with Audio Boost
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.