







MSI PRO B840M-B Motherboard, mATX - Supports AMD Ryzen 9000/8000 / 7000 Processors, AM5 - DDR5 Memory Boost (8000+ MT/s OC), PCIe 4.0 x16, M.2 Gen4, Wi-Fi 7, 2.5G LAN
In Stock
SKU: F9C4C344
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Ultra Performance | Direct 7+2+1 Power System with P-PAK, 8-pin CPU power connector, Core Boost, Memory Boost, 6-layer PCB made by 2oz thickened copper |
| Lightning Fast Game experience | PCIe 4.0 slot and Lightning Gen 4 x4 M.2 |
| 2.5G LAN | the remarkable solution for professional and multimedia use, delivering secure, stable, and high-speed networking and data transmission |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Supports AMD Ryzen 9000, 8000, 7000 Series Desktop Processors |
| Chipset Type | AMD B840 |
| Memory Clock Speed | 8000 |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 12 |
| Total SATA Ports | 6 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | PROB840MB |
| Model Number | MSI PRO B840M-B |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142430972 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.6 inches |
| Item Weight | 998 g |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 25.9L x 28.2W x 6.6H Centimetres |
| Item Model Number | F9C4C344 |
About This Item
- βUltra Performance: Direct 7+2+1 Power System with P-PAK, 8-pin CPU power connector, Core Boost, Memory Boost, 6-layer PCB made by 2oz thickened copper
- βLightning Fast Game experience: PCIe 4.0 slot and Lightning Gen 4 x4 M.2
- β2.5G LAN: the remarkable solution for professional and multimedia use, delivering secure, stable, and high-speed networking and data transmission
- βSupports AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series Desktop Processors
- βSupports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 8000+ MT/s (OC)
Customer Reviews (3)
Based on 3 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series Desktop Processors Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 8000+ MT/s (OC) Ultra Performance: Direct 7+2+1 Power System with P-PAK, 8-pin CPU power connector, Core Boost, Memory Boost, 6-layer PCB made by 2oz thickened copper Lightning Fast Game experience: PCIe 4.0 slot and Lightning Gen 4 x4 M.2 2.5G LAN: the remarkable solution for professional and multimedia use, delivering secure, stable, and high-speed networking and data transmission
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 3 reviews confirm quality.
- βCurrently 8% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.