







MSI PRO B850M-P WiFi Motherboard, ATX - Supports AMD Ryzen 9000/8000 / 7000 Processors, AM5 - DDR5 Memory Boost (8200+ MT/s OC), PCIe 5.0 x16 & 4.0 x16, M.2 Gen5, Wi-Fi 7, 5G LAN
In Stock
SKU: C9E018D1
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Supports AMD Ryzen 9000/7000 Series Desktop Processor |
| Chipset Type | AMD B850 |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | PRO B850M-P |
| Model Number | B850M-P |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142426722 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.8 inches |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 28.5L x 27.4W x 7.1H Centimetres |
| Processor | amd_ryzen_7 |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 8200 MHz |
| Brand | msi |
| CPU Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Supports AMD Ryzen 9000/7000 Series Desktop Processor |
| Chipset Type | AMD B850 |
| Memory Clock Speed | 8200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | PRO B850M-P |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Series | PRO B850M-P |
| Item model number | B850M-P |
| Item Weight | 2.83 pounds |
| Product Dimensions | 11.2 x 10.8 x 2.8 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 11.2 x 10.8 x 2.8 inches |
| Color | Silver |
| Manufacturer | MSI |
| Date First Available | May 19, 2025 |
| Item Model Number | C9E018D1 |
About This Item
- βULTRA POWER - SUPPORTS THE LATEST RYZEN 9000 PROCESSORS IN HIGH PERFORMANCE - The PRO B850M-P WIFI employs a Direct 7 Phase (P-PAK) VRM for the AMD B850 chipset (AM5, Ryzen 9000 / 8000 / 7000) with Core Boost architecture
- βFROZR GUARD - Excellent cooling features such as 7W/mK MOSFET thermal pads, extra choke thermal pads and an Extended Heatsink; Includes chipset heatsink, EZ M.2 Shield Frozr II, a Combo-fan (for pump & system) header (3A)
- βDDR5 MEMORY, PCIe 5.0 x16 SLOTS - 4 x DDR5 DIMM SMT slots enable extreme memory overclocking speeds (1DPC 1R, 8200+ MT/s OC); 1 x PCIe 5.0 x16 SMT slot (128GB/s) with Steel Armor supports cutting-edge graphics cards
- βTRIPLE M.2 CONNECTORS - Storage options include 1 x M.2 Gen5 x4 128Gbps slot with EZ M.2 Shield Frozr II to prevent thermal throttling, 1 x M.2 Gen4 x4 64Gbps slot and 1 x M.2 Gen4 x2 32Gbps slot
- βHIGH-SPEED CONNECTIVITY - Network hardware includes a Wi-Fi 7 module with Bluetooth 5.4 & 5Gbps LAN; Rear ports include USB 10Gbps Type-C and 7.1 HD Audio with Audio Boost
- βULTRA POWER - SUPPORTS THE LATEST RYZEN 9000 PROCESSORS IN HIGH PERFORMANCE - The PRO B850M-P WIFI employs a Direct 7 Phase (P-PAK) VRM for the AMD B850 chipset (AM5, Ryzen 9000 / 8000 / 7000) with Core Boost architecture
- βFROZR GUARD - Excellent cooling features such as 7W/mK MOSFET thermal pads, extra choke thermal pads and an Extended Heatsink; Includes chipset heatsink, EZ M.2 Shield Frozr II, a Combo-fan (for pump & system) header (3A)
- βDDR5 MEMORY, PCIe 5.0 x16 SLOTS - 4 x DDR5 DIMM SMT slots enable extreme memory overclocking speeds (1DPC 1R, 8200+ MT/s OC); 1 x PCIe 5.0 x16 SMT slot (128GB/s) with Steel Armor supports cutting-edge graphics cards
- βTRIPLE M.2 CONNECTORS - Storage options include 1 x M.2 Gen5 x4 128Gbps slot with EZ M.2 Shield Frozr II to prevent thermal throttling, 1 x M.2 Gen4 x4 64Gbps slot and 1 x M.2 Gen4 x2 32Gbps slot
- βHIGH-SPEED CONNECTIVITY - Network hardware includes a Wi-Fi 7 module with Bluetooth 5.4 & 5Gbps LAN; Rear ports include USB 10Gbps Type-C and 7.1 HD Audio with Audio Boost
Customer Reviews (7)
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ULTRA POWER - SUPPORTS THE LATEST RYZEN 9000 PROCESSORS IN HIGH PERFORMANCE - The PRO B850M-P WIFI employs a Direct 7 Phase (P-PAK) VRM for the AMD B850 chipset (AM5, Ryzen 9000 / 8000 / 7000) with Core Boost architecture FROZR GUARD - Excellent cooling features such as 7W/mK MOSFET thermal pads, extra choke thermal pads and an Extended Heatsink; Includes chipset heatsink, EZ M.2 Shield Frozr II, a Combo-fan (for pump & system) header (3A) DDR5 MEMORY, PCIe 5.0 x16 SLOTS - 4 x DDR5 DIMM SMT slots enable extreme memory overclocking speeds (1DPC 1R, 8200+ MT/s OC); 1 x PCIe 5.0 x16 SMT slot (128GB/s) with Steel Armor supports cutting-edge graphics cards TRIPLE M.2 CONNECTORS - Storage options include 1 x M.2 Gen5 x4 128Gbps slot with EZ M.2 Shield Frozr II to prevent thermal throttling, 1 x M.2 Gen4 x4 64Gbps slot and 1 x M.2 Gen4 x2 32Gbps slot HIGH-SPEED CONNECTIVITY - Network hardware includes a Wi-Fi 7 module with Bluetooth 5.4 & 5Gbps LAN; Rear ports include USB 10Gbps Type-C and 7.1 HD Audio with Audio Boost
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.1/5 by verified buyers β 7 reviews confirm quality.
- βCurrently 22% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.