








MSI PRO H610M-G DDR4 DDR4 Motherboard (mATX, 12th Gen Intel Core, LGA 1700 Socket, DDR4, PCIe 4, 2.5G LAN, M.2 Slots, USB 3.2)
In Stock
SKU: D208AD97
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Core Boost | With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance |
| Memory Boost | Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility |
| Steel Armor | Protecting VGA cards against bending and EMI for better performance, stability and strength. |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium |
| Chipset Type | Intel H610 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| CPU Model | Pentium |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | Integrated, PCI-Express x16 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 18 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 10 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | PRO |
| Model Number | 7D46-009R |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142278789 |
| Global Trade Identification Number | 00824142278789, 04526541041013, 04719072925024 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.5 inches |
| Item Weight | 771 g |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 24.4L x 6.4W x 24.4H Centimetres |
| Processor | pentium |
| RAM | DDR4 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Brand | msi |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Support Intel® Core™ 14th/ 13th/ 12th Gen Processors, Intel® Pentium® Gold and Celeron® Processors |
| Chipset Type | Intel H610 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| Model Name | PRO |
| CPU Model | Pentium |
| Series | PRO |
| Item model number | 7D46-009R |
| Item Weight | 1.7 pounds |
| Product Dimensions | 9.6 x 9.6 x 2.5 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 9.6 x 9.6 x 2.5 inches |
| Color | Information Not Available |
| Number of Processors | 1 |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Voltage | 1 Volts |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Manufacturer | MSI |
| Language | Italian |
| Date First Available | January 6, 2022 |
| Item Model Number | D208AD97 |
About This Item
- ●Core Boost: With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance
- ●Memory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility
- ●Steel Armor: Protecting VGA cards against bending and EMI for better performance, stability and strength.
- ●Supports 12th Gen Intel Core Pentium Celeron processors for LGA 1700 socket
- ●Supports DDR4 Memory
- ●BIOS update may be required when used with some 14th generation Intel Core processors, visit MSI support website for more information
- ●Supports 12th/13th/14th Gen Intel Core Pentium Celeron processors for LGA 1700 socket
- ●Supports DDR4 Memory
- ●Core Boost : With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance
- ●Memory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility
- ●Steel Armor: Protecting VGA cards against bending and EMI for better performance, stability and strength.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports 12th Gen Intel Core Pentium Celeron processors for LGA 1700 socket Supports DDR4 Memory Core Boost : With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance Memory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility Steel Armor: Protecting VGA cards against bending and EMI for better performance, stability and strength. BIOS update may be required when used with some 14th generation Intel Core processors, visit MSI support website for more information
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.3/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.