







MSI PRO H610M-G WiFi DDR4 ProSeries Motherboard (mATX, 12th/13th Gen Intel Core, LGA 1700 Socket, DDR4, PCIe 4, 2.5G LAN, M.2 Slots, USB 3.2, Wi-Fi 6)
In Stock
SKU: 943024DD
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Core Boost | With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance |
| Memory Boost | Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility |
| Lightning Fast Experience | PCIe 4.0 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel H610 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Pentium |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 13 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | MSI |
| Model Name | PRO |
| Model Number | H610M-G DDR4 |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142299081 |
| Item Type Name | Gaming Desktop Motherboard |
| Built-In Media | motherboards-amd,computer-motherboards |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.5 inches |
| Item Weight | 798 Grams |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 21.1L x 6.4W x 24.3H Centimetres |
| Item Model Number | 943024DD |
About This Item
- βCore Boost: With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance
- βMemory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility
- βLightning Fast Experience: PCIe 4.0
- βSupports 12th/13th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron processors for LGA 1700 socket
- βSupports DDR4 Memory, up to 3200(MAX) MHz
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports 12th/13th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron processors for LGA 1700 socket Supports DDR4 Memory, up to 3200(MAX) MHz Core Boost : With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance Memory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility Lightning Fast Experience: PCIe 4.0
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 14% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.