






MSI PRO X870-P WiFi ProSeries Motherboard (AMD AM5, DDR5, PCIe 4.0, SATA 6Gb/s, M.2, USB 3.2 Gen 2, Wi-Fi 6E, HDMI/DP, ATX)
In Stock
SKU: F3F66226
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AM5 |
| Chipset Type | AMD X870 |
| Memory Clock Speed | 7800 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 10 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Total Usb Ports | 10 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | MSI Pro X870-P |
| Model Number | PRO X870-P WiFi ProSeries |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142380987 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.76 inches |
| Item Weight | 1.81 kg |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Processor | ryzen_7 |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 7800 MHz |
| Brand | msi |
| CPU Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series Processors |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 7800 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | X870PWIFI |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Series | X870PWIFI |
| Item model number | PRO X870-P WiFi ProSeries |
| Item Weight | 4 pounds |
| Product Dimensions | 13.46 x 10.55 x 2.76 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 13.46 x 10.55 x 2.76 inches |
| Color | Silver, Black, White |
| Manufacturer | MSI |
| Date First Available | September 30, 2024 |
| Item Model Number | F3F66226 |
About This Item
- ●MSI PRO X870-P WIFI is designed with you in mind. Whether you’re using your PC for work, business, or even gaming, it is perfect for those on a relatively tighter budget, but would still like to stick with AMD’s high-end X870 chipset.
- ●PRO X870-P WIFI adopts a silver design that stands out from the crowd. It features a 17-phase (14 + 2 + 1) Duet Rail Power System – ensuring top-tier performance with the Ryzen CPU of your choosing.
- ●With MSI’s EZ DIY philosophy at its core, the PRO X870-P WIFI joins the other MSI 800-series motherboards in simplifying your build process with easy-to-install M.2 SSDs, Lightning Gen5 slots, and M.2 heatsinks. It’s all about making your building experience as effortless as possible.
- ●Full support for Wi-Fi 7 and 5G LAN on the PRO X870-P WIFI ensures fast and stable networking, whether you’re gaming or streaming. You can also enjoy the fastest available speeds over USB with USB4 ports – keeping your setup completely future-proof.
- ●The 8x USB Type-A ports and the 2x USB Type-C ports will offer ample connectivity to a range of devices and peripherals.
- ●Supports AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series Desktop Processors
- ●Wi-Fi 7: the latest wireless solution with a new 320MHz channel
- ●Pre-installed I/O Shielding: Better EMI protection and more convenient for installation
- ●Frozr AI Cooling: Detect CPU and GPU temperatures and automatically adjust system fan duty to a proper value
- ●Triple M.2 Connectors: Onboard triple M.2 connectors with PCIe 4.0 solution
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI PRO X870-P WIFI is designed with you in mind. Whether you’re using your PC for work, business, or even gaming, it is perfect for those on a relatively tighter budget, but would still like to stick with AMD’s high-end X870 chipset. PRO X870-P WIFI adopts a silver design that stands out from the crowd. It features a 17-phase (14 + 2 + 1) Duet Rail Power System – ensuring top-tier performance with the Ryzen CPU of your choosing. With MSI’s EZ DIY philosophy at its core, the PRO X870-P WIFI joins the other MSI 800-series motherboards in simplifying your build process with easy-to-install M.2 SSDs, Lightning Gen5 slots, and M.2 heatsinks. It’s all about making your building experience as effortless as possible. Full support for Wi-Fi 7 and 5G LAN on the PRO X870-P WIFI ensures fast and stable networking, whether you’re gaming or streaming. You can also enjoy the fastest available speeds over USB with USB4 ports – keeping your setup completely future-proof. The 8x USB Type-A ports and the 2x USB Type-C ports will offer ample connectivity to a range of devices and peripherals.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.0/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.