










MSI PRO Z790-A MAX WiFi ProSeries Motherboard (Supports 12th/13th Gen Intel Processors, LGA 1700, DDR5, PCIe 5.0, M.2, 2.5Gbps LAN, USB 3.2 Gen2, Wi-Fi 7, ATX)
In Stock
SKU: 288FD008
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Enhanced Power Design | 16+1+1 DRPS with 80A SPS, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost |
| Premium Thermal Solution | Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop gaming experience |
| High Quality PCB | 6-layer PCB made by 2oz thickened copper and server grade level material |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel Z790 |
| Memory Clock Speed | 7800 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Pentium |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | ATX_PWR |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 2 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 6 |
| Total Usb Ports | 18 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | MSI |
| Model Name | PRO Z790-A MAX WiFi |
| Model Number | PRO Z790-A MAX WiFi |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142337301 |
| Item height | 1.75 inches |
| Warranty Description | 3 year manufacturer |
| Processor | pentium |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 7800 MHz |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
| Brand | msi |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Support Intel® Core™ 14th/ 13th/ 12th Gen Processors, Intel® Pentium® Gold and Celeron® Processors |
| Chipset Type | Intel Z790 |
| Memory Clock Speed | 7800 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | PRO Z790-A MAX WiFi |
| CPU Model | Pentium |
| Series | PRO Z790-A MAX WiFi |
| Item model number | PRO Z790-A MAX WiFi |
| Item Weight | 4 pounds |
| Product Dimensions | 12 x 9.9 x 1.75 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 12 x 9.9 x 1.75 inches |
| Manufacturer | MSI |
| Date First Available | September 25, 2023 |
| Item Model Number | 288FD008 |
About This Item
- ●Enhanced Power Design: 16+1+1 DRPS with 80A SPS, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost
- ●Premium Thermal Solution: Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop gaming experience
- ●High Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper and server grade level material
- ●Supports Intel Core Next-gen/13th Gen/12th Gen Pentium Gold and Celeron processors for LGA 1700 socket
- ●Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 7800+MHz (OC)
- ●BIOS update may be required when used with some 14th generation Intel Core processors, visit MSI support website for more information
- ●Supports Intel Core Next-gen/13th Gen/12th Gen Pentium Gold and Celeron processors for LGA 1700 socket
- ●Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 7800+MHz (OC)
- ●Enhanced Power Design: 16+1+1 DRPS with 80A SPS, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost
- ●Premium Thermal Solution: Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop gaming experience
- ●High Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper and server grade level material
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports Intel Core Next-gen/13th Gen/12th Gen Pentium Gold and Celeron processors for LGA 1700 socket Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 7800+MHz (OC) Enhanced Power Design: 16+1+1 DRPS with 80A SPS, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost Premium Thermal Solution: Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop gaming experience High Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper and server grade level material BIOS update may be required when used with some 14th generation Intel Core processors, visit MSI support website for more information
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 10% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.