







MSI PRO Z890-P WiFi Gaming Motherboard (Supports Core Ultra Series 2 Intel Processors, LGA 1851, DDR5, PCIe 5.0, M.2, SATA, 5Gbps LAN, USB Type-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4,...
(5 reviews)
$229.20$251.909% OFF
In Stock
SKU: 69FD5EC4
Key Features:
LGA 1851Personal Computer+22 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Wi-Fi 7 | the latest wireless solution with a new 320MHz channel, achieving a maximum transmission speed of 5.8Gbps |
| Extended Heatsink Design | extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end processors run in full speed |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Supports Intel Core Ultra Processors (Series 2) |
| Chipset Type | Intel Z890 |
| Memory Clock Speed | 7800 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 18 |
| Total SATA Ports | 6 |
| Total Usb Ports | 7 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | Z890PWIFI |
| Model Number | Z890PWIFI |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142381458 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.76 inches |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 7800 MHz |
| Brand | msi |
| CPU Socket | LGA 1851 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Supports Intel Core Ultra Processors (Series 2) |
| Chipset Type | Intel Z890 |
| Memory Clock Speed | 7800 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | Z890PWIFI |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Series | Z890PWIFI |
| Item model number | Z890PWIFI |
| Item Weight | 4.11 pounds |
| Product Dimensions | 13.46 x 10.55 x 2.76 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 13.46 x 10.55 x 2.76 inches |
| Color | Silver |
| Manufacturer | MSI |
| Date First Available | October 10, 2024 |
| Item Model Number | 69FD5EC4 |
About This Item
- βWi-Fi 7: the latest wireless solution with a new 320MHz channel, achieving a maximum transmission speed of 5.8Gbps
- βExtended Heatsink Design: extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end processors run in full speed
- βSupports Intel Core Ultra Processors (Series 2)
- βSupports Dual Channel DDR5 Memory, up to 256GB
- βSupports Intel Core Ultra Processors (Series 2)
- βSupports Dual Channel DDR5 Memory, up to 256GB
- βWi-Fi 7: the latest wireless solution with a new 320MHz channel, achieving a maximum transmission speed of 5.8Gbps
- βPre-installed I/O Shielding: EMI protection and more convenient for installation
- βFrozr AI Cooling: detect CPU and GPU temperatures and automatically adjust system fan duty to proper value
Customer Reviews (5)
4.2
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports Intel Core Ultra Processors (Series 2) Supports Dual Channel DDR5 Memory, up to 256GB Wi-Fi 7: the latest wireless solution with a new 320MHz channel, achieving a maximum transmission speed of 5.8Gbps Extended Heatsink Design: extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end processors run in full speed
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.2/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βCurrently 9% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.