





MSI Vision RS Series Gaming Desktop PC Intel Core Ultra 9 285K 64GB DDR5 2 TB SSD GeForce RTX 5070 Ti Windows 11 Pro (Vision RS AI 2NVR9-1292US)
In Stock
SKU: 9622B0FD
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Vision RS AI 2NVR9-1292US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Ultra 9 285K |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | 64 GB DDR5 |
| Storage | 2T B M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | 750W 80+ Gold |
| Case | MAG PANO 120R |
| Cooling System | Liquid 360 |
| Keyboard | MSI Gaming Keyboard |
| Mouse | MSI Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Chipset | Intel Z890 |
| CPU Type | Intel Core Ultra 9 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 9 285K |
| L2 Cache Per CPU | 40 MB |
| L3 Cache Per CPU | 36 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 64GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB |
| HDD | No |
| Storage Spec | 2TB M.2 NVMe Gen4 |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| Audio Channels | 7.1 HD Audio |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (10 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 6 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5Gbps)1 x Thunderbolt 4 40 Gbps Type C1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C (20 Gbps) |
| RJ45 | 1 port |
| PCI Slots Available/Total | 3 x PCI-E x16 slot1 x PCI-E x1 slot1 x M.2 Gen5x4 2 x M.2 Gen 4x4 |
| Mouse Type | MSI Gaming Mouse |
| Keyboard Type | MSI Gaming Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 18.56" x 12" x 19.5" |
| Weight | 46.8 Ibs. |
| First Listed on Newegg | February 17, 2025 |
| Item Model Number | 9622B0FD |
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PROCESSOR Intel® Core⢠Ultra 9 processors GRAPHICS CARD NVIDIA® GeForce RTX⢠5070 Ti MEMORY 64 GB DDR5 COOLING Liquid STORAGE 2TB M.2 NVMe Gen4 POWER SUPPLY 750W 80+ Gold BUNDLE MSI Gaming Keyboard & Mouse WIFI WIFI 7 PC MAG READERS' CHOICE GAMING DESKTOP BRANDS 2024 2 YEARS IN A ROW UP TO INTEL® CORE⢠ULTRA 9 PROCESSORS Intel® Core⢠Ultra processors (Series 2) are built to make you a leader in AI. 24 CORES THREADS 24 UP TO 5.5GHz NVIDIA 50 SERIES GPU Powered by the new fourth-gen Tensor Cores and Optical Flow Accelerator on GeForce RTX 50 Series GPUs, DLSS 4 uses AI to create additional frames and improve image quality. STAY FROSTY & BRIGHT Frozr AI Cooling in MSI gaming desktops learns and predicts system temperature to adjust fan speed, ensuring peak performance in a low-noise environment with AI assistance. MYSTIC LIGHT Quickly animate your battlestation with the MSI LED button. Customize RGB further with MSI Center Mystic Light software. EASY TO UPGRADE This DIY-style gaming desktop takes the guesswork out of DIY. Vision RS AI Desktops are handcrafted with high-quality MSI-standardized components, making the system simple to maintain and upgrade. Front I/O Back I/O
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- āFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ā30-day hassle-free returns ā if it doesn't meet your expectations, send it back.