







MSI X870 Gaming Plus WiFi Gaming Motherboard (Supports AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series Processors, AM5, DDR5, PCIe 5.0, M.2, SATA, 5Gbps LAN, USB-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4,...
In Stock
SKU: 3D9AD77A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Ultra Performance | 14+2+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost, 8-layer PCB made by 2oz thickened copper and server-grade level material |
| Frozr Guard | Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and EZ M.2 Shield Frozr II are built for high performance system and non-stop experience |
| Ultra Connect | USB4 and 5G LAN with Wi-Fi 7 Solution - the latest solution for professional and multimedia use, delivering secure, stable, and high-speed networking and data transmission |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer (Desktop with AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series Processors) |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 9000, AMD Ryzen 8000, AMD Ryzen 7000 |
| Chipset Type | AMD X670E |
| Memory Clock Speed | 8200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 8-pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 6 |
| System Bus Standard Supported | PCIe 5.0 |
| Total SATA Ports | 6 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | MSI |
| Model Name | X870 Gaming Plus WIFI |
| Model Number | X870 Gaming Plus WiFi |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142390528 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.5 inches |
| Item Weight | 2.15 Pounds |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Model Number | 3D9AD77A |
About This Item
- βUltra Performance: 14+2+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost, 8-layer PCB made by 2oz thickened copper and server-grade level material
- βFrozr Guard: Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and EZ M.2 Shield Frozr II are built for high performance system and non-stop experience
- βUltra Connect: USB4 and 5G LAN with Wi-Fi 7 Solution - the latest solution for professional and multimedia use, delivering secure, stable, and high-speed networking and data transmission
- βSupports AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series Desktop Processors
- βSupports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 8200+ MT/s (OC)
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series Desktop Processors Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 8200+ MT/s (OC) Ultra Performance: 14+2+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost, 8-layer PCB made by 2oz thickened copper and server-grade level material Frozr Guard: Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and EZ M.2 Shield Frozr II are built for high performance system and non-stop experience Ultra Connect: USB4 and 5G LAN with Wi-Fi 7 Solution - the latest solution for professional and multimedia use, delivering secure, stable, and high-speed networking and data transmission
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.0/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.