










Ozeino Wireless Gaming Headset for PC, Ps5, Ps4 -USB & Type-C Ultra Stable Bluetooth 5.3 Low Latency Gaming Headphones with Flip Microphone, Gamer Headset for Switch, Laptop,...
In Stock
SKU: DE4570C0
Option: Select an option
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Ozeino |
| Department | Gaming Headsets |
| Brand | Ozeino |
| Model Number | OW810 |
| Model Name | OW810 |
| Built-In Media | 1 * Type-C Charging Cable + 1 * USB Transmitter, 1*Wireless Gaming headset, Cable, User Manual |
| Age Range Description | Teen |
| Country of Origin | China |
| Number of Items | 1 |
| Global Trade Identification Number | 06975364703116 |
| Manufacturer | Ozeino |
| Item height | 23.9 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | China |
| Warranty Description | 3 years |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | over_ear |
| Battery Charge Time | 2.5 Hours |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Additional Features | Active Noise Cancellation, Low Latency Wireless Connection |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Widely used for gaming, listening to music and watching movies,calling, recording |
| Compatible Devices | Gaming Consoles, Computers, Laptops |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | 2.4GHz, Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Millimeters |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Colour | Black-blue |
| Theme | Video Game |
| Control Method | Push Button |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | DE4570C0 |
About This Item
- ●【Amazing Stable Connection-Quick Access to Games】Real-time gaming audio with our 2.4GHz USB & Type-C ultra-low latency wireless connection. With less than 30ms delay, you can enjoy smoother operation and stay ahead of the competition, so you can enjoy an immersive lag-free wireless gaming experience.
- ●【Game Communication-Better Bass and Accuracy】The 50mm driver plus 2.4G lossless wireless transports you to the gaming world, letting you hear every critical step, reload, or vocal in Fortnite, Call of Duty, The Legend of Zelda and RPG, so you will never miss a step or shot during game playing. You will completely in awe with the range, precision, and audio quality your ears were experiencing.
- ●【Flexible and Convenient Design-Effortless in Game】Ideal intuitive button layout on the headphones for user. Multi-functional button controls let you instantly crank or lower volume and mute, quickly answer phone calls, cut songs, turn on lights, etc. Ease of use and customization, are all done with passion and priority for the user.
- ●【Less plug, More Play-Dual Input From 2.4GHz & Bluetooth】Wireless gaming headset adopts high performance dual mode design. With a 2.4GHz USB dongle, which is super sturdy, lag<30ms, perfectly made for gamers. Bluetooth mode only work for Switch, phone and laptop. (Wired mode Only support music and call).
- ●【Wide Compatibility with Gaming Devices】Setup the perfect entertainment system by plugging in 2.4G USB. The convenience of dual USB work seamlessly with your Ps5,Ps4, PC, Mac, Laptop, Switch and saves you from swapping cables.
Customer Reviews (12)
Based on 12 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【Amazing Stable Connection-Quick Access to Games】Real-time gaming audio with our 2.4GHz USB & Type-C ultra-low latency wireless connection. With less than 30ms delay, you can enjoy smoother operation and stay ahead of the competition, so you can enjoy an immersive lag-free wireless gaming experience. 【Game Communication-Better Bass and Accuracy】The 50mm driver plus 2.4G lossless wireless transports you to the gaming world, letting you hear every critical step, reload, or vocal in Fortnite, Call of Duty, The Legend of Zelda and RPG, so you will never miss a step or shot during game playing. You will completely in awe with the range, precision, and audio quality your ears were experiencing. 【Flexible and Convenient Design-Effortless in Game】Ideal intuitive button layout on the headphones for user. Multi-functional button controls let you instantly crank or lower volume and mute, quickly answer phone calls, cut songs, turn on lights, etc. Ease of use and customization, are all done with passion and priority for the user. 【Less plug, More Play-Dual Input From 2.4GHz & Bluetooth】Wireless gaming headset adopts high performance dual mode design. With a 2.4GHz USB dongle, which is super sturdy, lag<30ms, perfectly made for gamers. Bluetooth mode only work for Switch, phone and laptop. (Wired mode Only support music and call). 【Wide Compatibility with Gaming Devices】Setup the perfect entertainment system by plugging in 2.4G USB. The convenience of dual USB work seamlessly with your Ps5,Ps4, PC, Mac, Laptop, Switch and saves you from swapping cables.
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Ozeino gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort — the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.2/5 by verified buyers — 12 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.