










Pentel R.S.V.P. Ballpoint Pen, Everyday Writing, Office Supplies, School Supplies, Long Lasting 1,400m Writing Distance, 0.7mm Medium Point, Assorted Ink, BK90PC12BG-M, 12 Pack
In Stock
SKU: 4185D5FA
Size: Select a size
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Pentel |
| Department | Office & School Supplies |
| Writing Instrument Form | Ballpoint Pen |
| Ink Color | Black, Blue, Red |
| Drill Point | Fine |
| Additional Features | Transparent |
| Line-size | 0.7mm |
| Hand Orientation | Ambidextrous |
| Grip Type | Rubber |
| Closure Type | Click-Off Cap |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Colour | Assorted |
| Style Name | 12 count (Pack of 1) |
| Body Shape | Round |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Dimensions | 22 x 22 x 124 millimeters |
| Brand Name | Pentel |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | RSVP |
| Country of Publication | Mexico |
| Model Number | BK90PC12BG-M |
| UPC | 065921929717 |
| Manufacturer | Pentel Stationery of Canada Ltd. |
| Item height | 4.88 inches |
| Warranty Description | Limited Lifetime |
| Material-type | Plastic |
| Ink Base | Water |
| Size | 12 Count (Pack of 1), 12 Count (Pack of 2), 12 Count (Pack of 12) |
| Manufacturer | Pentel |
| Brand | Pentel |
| Item Weight | 5.3 ounces |
| Product Dimensions | 1.3 x 3.2 x 6.3 inches |
| Item model number | BK91PC12A |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Color | Black |
| Grip Type | ergonomic |
| Shape | L Shaped |
| Material Type | Plastic |
| Number of Items | 1 |
| Size | 12 Count (Pack of 1) |
| Point Type | Medium |
| Line Size | 1.0mm |
| Ink Color | Black |
| Manufacturer Part Number | BK91PC12A |
| Date First Available | October 19, 2010 |
| Writing Instrument Form | Ballpoint Pen |
| Age Range (Description) | Adult |
| Item Model Number | 4185D5FA |
About This Item
- ●A smooth long lasting writing pen that writes for 1,400m, over a kilometer without skipping.
- ●No matter what size hand you have, the long barrel makes this pen exceptionally easy to use
- ●Colour indicator ball on cap and grip colour matches ink colour
- ●Durable tip delivers a consistent line without skipping
- ●See how much ink you have through the transparent barrel
- ●Escape writing fatigue with our rubber Comfort Zone grip
- ●A smooth writing pen that writes for almost a mile without skipping
- ●Sturdy, well-balanced barrel makes this a favorite pen
- ●No matter what size hand you have, the long barrel makes this pen exceptionally easy to use
- ●Durable tip delivers a consistent line without skipping
- ●See how much ink you have through the transparent barrel
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
A smooth long lasting writing pen that writes for 1,400m, over a kilometer without skipping. No matter what size hand you have, the long barrel makes this pen exceptionally easy to use Colour indicator ball on cap and grip colour matches ink colour Durable tip delivers a consistent line without skipping See how much ink you have through the transparent barrel Escape writing fatigue with our rubber Comfort Zone grip
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.7/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 49% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.