



Philips Avent Ultra Air Pacifier 6-18m, quiet pink/butterfly, day+night 3 pack, SCF087/30 (Quiet Pink/Butterfly)
In Stock
SKU: 2FC4A27C
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | AVENT |
| Department | Pacifiers |
| 98% nipple acceptance⁴ | an average of as many as 98% of parents declared that their baby accepts Philips Avent Ultra pacifiers with textured, silicone nipple |
| Kinder to the planet | give the best care with less environmental impact − the Philips Avent Ultra range features pacifiers and sterilizing cases made using 80% plant-based materials¹ |
| Comes with one glow-in-the-dark pacifier | Use Philips Avent Ultra Air's long-lasting glow-in-the-dark button to find your baby's pacifier quickly without having to switch on the lights |
| Parcel Dimensions | 13.3 x 12.1 x 4.4 cm, 50 g |
| Material composition | 80%plastic, 20%silicone |
| Number of Items | 3 |
| Style | Quiet Pink, Butterfly |
| Batteries required | No |
| Item Weight | 50 g |
| Date First Available | Nov. 12 2025 |
| Manufacturer | Philips Avent |
| Product Dimensions | 4.52 x 3.22 x 5.03 inches |
| Item model number | SCF376/44 |
| Material Type | Silicone |
| Number Of Items | 1 |
| Style | Ulta Air Nighttime |
| Batteries required | No |
| Item Weight | 4.5 ounces |
| Brand | Philips Avent |
| Color | Pink |
| Material | Silicone |
| Pattern | 6-18m |
| Age Range (Description) | Baby |
| Item Model Number | 2FC4A27C |
About This Item
- ●98% nipple acceptance⁴: an average of as many as 98% of parents declared that their baby accepts Philips Avent Ultra pacifiers with textured, silicone nipple
- ●Kinder to the planet: give the best care with less environmental impact − the Philips Avent Ultra range features pacifiers and sterilizing cases made using 80% plant-based materials¹
- ●Comes with one glow-in-the-dark pacifier: Use Philips Avent Ultra Air's long-lasting glow-in-the-dark button to find your baby's pacifier quickly without having to switch on the lights
- ●Extra-large airholes let baby's skin breathe, keeping skin drier for ultimate soothing comfort; 9 out of 10 parents agree that Philips Avent Ultra Air pacifiers are comfortable for their little one²
- ●Baby pacifier 6-18 months with orthodontic⁵, symmetrical soft silicone nipple; narrow neck nipple design helps reduce pressure on teeth and gums
- ●3 Philips Avent Ultra Air Pacifiers for babies ages 6-18 months : 2x Day Time Pacifiers, 1x Glow-In-The-Dark Pacifier
- ●Four (4) extra large holes in the shield let baby's skin breathe, so skin stays drier while soothing; 84% of moms agree!
- ●Long lasting glow in the dark
- ●Comfortable soft silicone nipple; 98% nipple acceptance
- ●Bpa Free
- ●Comes with two sterilizer/ carrying cases; use them to sterilize the pacifiers with water in the microwave and transport them hygienically
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Extra-large airholes let baby's skin breathe, keeping skin drier for ultimate soothing comfort; 9 out of 10 parents agree that Philips Avent Ultra Air pacifiers are comfortable for their little one² Baby pacifier 6-18 months with orthodontic⁵, symmetrical soft silicone nipple; narrow neck nipple design helps reduce pressure on teeth and gums 98% nipple acceptance⁴: an average of as many as 98% of parents declared that their baby accepts Philips Avent Ultra pacifiers with textured, silicone nipple Kinder to the planet: give the best care with less environmental impact − the Philips Avent Ultra range features pacifiers and sterilizing cases made using 80% plant-based materials¹ Comes with one glow-in-the-dark pacifier: Use Philips Avent Ultra Air's long-lasting glow-in-the-dark button to find your baby's pacifier quickly without having to switch on the lights 3 Philips Avent Ultra Air Pacifiers for babies ages 6-18 months : 2x Day Time Pacifiers, 1x Glow-In-The-Dark Pacifier
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 5.0/5 by verified buyers — 1 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.