









PHOINIKAS H1 Gaming Headset for PS4, Xbox One, PC, Laptop, Nintendo Switch with Bass Surround, Xbox One Headset with Noise-Cancelling Mic, Over Ear Headphones with LED Light,...
In Stock
SKU: B438596A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PHOINIKAS |
| Department | Accessories |
| ❤MULTI-PLATFORM COMPATIBLE | The gaming headset is suitable for all 3.5mm interface devices, including computers, laptops, tablets, mobile phones, PSP, iPad, PlayStation 4, PS Vita, Xbox One / One S, Nintendo Switch, Windows PC, Mac OS PC, etc. (devices other than 3.5 mm mm require additional adapters) |
| ❤IMMERSIVE GAMING EXPERIENCE | The high-precision 40mm magnetic neodymium magnetic driver brings you a vivid sound field, clear sound, and shocking sound, which can meet your requirements for sound. The accuracy of acoustic positioning improves the sensitivity of the speaker unit. Suitable for a variety of games, but also for movies, music and more. |
| ❤NOISE ISOLATING MICROPHONE | Headset integrated onmi-directional microphone can transmits high quality communication with its premium noise-concellng feature, can pick up sounds with great sensitivity and remove the noise, which enables you clearly deliver or receive messages while you are in a game. Long flexible mic design very convenient to adjust angle of the microphone. |
| ❤HUMANIZED DESIGN | PS4 headsets are made of high-quality and comfortable imitation leather memory foam pads. They can enhance the sound insulation effect, reduce hearing impairment and heat sweat, and keep your head and ears in a comfortable state at all times. They are as comfortable as feathers, breathe freely, and are ergonomic. Standard, can extend wearing time. |
| ❤PROFESSIONAL GAMING HEADSET | There is a volume control button on the back of the Xbox one headset. The headset uses high tensile strength and anti-winding braided USB cable to extend the life of the wire. Its lightweight design is more suitable for children and teenagers than other PHOINIKAS headphones. |
| Brand | PHOINIKAS |
| Model Number | G9000 |
| Model Name | H1 |
| Built-In Media | 3.5mm Y Splitter, User Manual, Wired Gaming Headset |
| Age Range Description | Kid |
| Country of Origin | China |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| UPC | 693594449821 750076224786 |
| Manufacturer | PHOINIKAS |
| Item height | 19.8 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | GuangDong Kotion Elecytoacoustic Technology Co.,Ltd Room 101, Building 1, NO.18, 2nd Road SangJiang Industrial Areas, HengLi, DongGuan, GuangDong, China |
| Warranty Description | 0.6 |
| Colour | Us-red |
| Theme | Stereo Gaming Headset |
| Style Name | Contemporary |
| Item Weight | 259 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Additional Features | Lightweight, Microphone Included, Noise Cancellation, Universal Phone Control, Volume Control |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | play games |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | PS4, Xbox One(Adapter Not Included), PC, Laptop, iPhone 6/6s 7/7s ect 3.5mm equipment |
| Cable Features | Retractable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | No |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | wired |
| Item Model Number | B438596A |
About This Item
- ●❤MULTI-PLATFORM COMPATIBLE: The gaming headset is suitable for all 3.5mm interface devices, including computers, laptops, tablets, mobile phones, PSP, iPad, PlayStation 4, PS Vita, Xbox One / One S, Nintendo Switch, Windows PC, Mac OS PC, etc. (devices other than 3.5 mm mm require additional adapters)
- ●❤IMMERSIVE GAMING EXPERIENCE: The high-precision 40mm magnetic neodymium magnetic driver brings you a vivid sound field, clear sound, and shocking sound, which can meet your requirements for sound. The accuracy of acoustic positioning improves the sensitivity of the speaker unit. Suitable for a variety of games, but also for movies, music and more.
- ●❤NOISE ISOLATING MICROPHONE: Headset integrated onmi-directional microphone can transmits high quality communication with its premium noise-concellng feature, can pick up sounds with great sensitivity and remove the noise, which enables you clearly deliver or receive messages while you are in a game. Long flexible mic design very convenient to adjust angle of the microphone.
- ●❤HUMANIZED DESIGN: PS4 headsets are made of high-quality and comfortable imitation leather memory foam pads. They can enhance the sound insulation effect, reduce hearing impairment and heat sweat, and keep your head and ears in a comfortable state at all times. They are as comfortable as feathers, breathe freely, and are ergonomic. Standard, can extend wearing time.
- ●❤PROFESSIONAL GAMING HEADSET: There is a volume control button on the back of the Xbox one headset. The headset uses high tensile strength and anti-winding braided USB cable to extend the life of the wire. Its lightweight design is more suitable for children and teenagers than other PHOINIKAS headphones.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
❤MULTI-PLATFORM COMPATIBLE: The gaming headset is suitable for all 3.5mm interface devices, including computers, laptops, tablets, mobile phones, PSP, iPad, PlayStation 4, PS Vita, Xbox One / One S, Nintendo Switch, Windows PC, Mac OS PC, etc. (devices other than 3.5 mm mm require additional adapters) ❤IMMERSIVE GAMING EXPERIENCE: The high-precision 40mm magnetic neodymium magnetic driver brings you a vivid sound field, clear sound, and shocking sound, which can meet your requirements for sound. The accuracy of acoustic positioning improves the sensitivity of the speaker unit. Suitable for a variety of games, but also for movies, music and more. ❤NOISE ISOLATING MICROPHONE: Headset integrated onmi-directional microphone can transmits high quality communication with its premium noise-concellng feature, can pick up sounds with great sensitivity and remove the noise, which enables you clearly deliver or receive messages while you are in a game. Long flexible mic design very convenient to adjust angle of the microphone. ❤HUMANIZED DESIGN: PS4 headsets are made of high-quality and comfortable imitation leather memory foam pads. They can enhance the sound insulation effect, reduce hearing impairment and heat sweat, and keep your head and ears in a comfortable state at all times. They are as comfortable as feathers, breathe freely, and are ergonomic. Standard, can extend wearing time. ❤PROFESSIONAL GAMING HEADSET: There is a volume control button on the back of the Xbox one headset. The headset uses high tensile strength and anti-winding braided USB cable to extend the life of the wire. Its lightweight design is more suitable for children and teenagers than other PHOINIKAS headphones.
Our Take
The right PHOINIKAS accessory can extend the life and usefulness of your devices. Vivabay picks accessories that are well-built, compatible, and fairly priced.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.1/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 10% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.