






PRC 2COOL Special Edition Gaming Desktop PC AMD Ryzen 9 3900X 12-Core 3.8GHz 32GB DDR4-3200 RGB RAM NVIDIA RTX 2080 Super 8GB GDDR6 WiFi 1TB NVMe SSD
$2,530.80
In Stock
SKU: 7EEFCD7F
Key Features:
PriceRightComputersGaming+52 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Brand | PriceRightComputers |
| Series | Gaming |
| Model | 2COOL |
| Part Number | 001 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 9 3900X 12-Core 3.8GHz Processor |
| Processor Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| Memory | 32 GB DDR4 3200 |
| Graphics | NVIDIA RTX 2080 Super 8GB GDDR6 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 750W |
| Case | Lian Li Lancool II Tempered Glass eATX Full Tower Computer Case |
| Operating System | Windows 10 Pro👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| Chipset | AMD X570 |
| Motherboard Name | ASRock X570 PRO4 ATX AM4 AMD MOTHERBOARD |
| CPU Type | AMD Ryzen 9 3rd Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 9 3900X |
| CPU Socket Type | AM4 |
| CPU Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 2080 SUPER |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Graphics Card | NVIDIA RTX 2080 Super 8GB GDDR6 |
| Graphics Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1TB |
| HDD | No |
| HDD Interface | NVMe M.2 |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Chipset | Realtek ALC1220 |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Chipset | Intel I211 |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| PS/2 | 1 |
| Rear USB | 8 |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 2 ports |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 22 x 12 x 22 |
| Weight | 35 |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | January 06, 2020 |
| Item Model Number | 7EEFCD7F |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PRC 2COOL Special Edition Gaming Desktop PC AMD Ryzen 9 3900X 12-Core 3.8GHz 32GB DDR4-3200 RGB RAM NVIDIA RTX 2080 Super 8GB GDDR6 WiFi 1TB NVMe SSD Windows 10 Pro
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.