
PRC ARTICWHITE1 Custom Gaming Desktop PC AMD Ryzen 7 5700X 3.4GHz 8-Core NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 16GB DDR4 RAM 1TB NVME SSD Wi-Fi Bluetooth
$1,678.80
In Stock
SKU: 45C6C34C
Key Features:
Mid TowerConsumer+23 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Form Factor | Mid Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | Ryzen 7 |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Memory | 16 GB |
| Storage | 1TB NVMe |
| Wireless Card | 802.11ac |
| Power Supply | 600W |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 5000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 5700X |
| CPU Socket Type | AM4 |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| SSD | 1TB |
| Screen Size | No Screen |
| First Listed on Newegg | August 15, 2024 |
| Item Model Number | 45C6C34C |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PRC ARTICWHITE1 Custom Gaming Desktop PC AMD Ryzen 7 5700X 3.4GHz 8-Core NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 16GB DDR4 RAM 1TB NVME SSD Wi-Fi Bluetooth 240mm ARGB Liquid Cooling Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.