



PRC BlueMagic Special Edition Gaming Desktop PC AMD Ryzen 7 5800X 8-Core 3.8GHz 32GB DDR4-3200 RGB RAM AMD Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 1200Mbps
$2,388.00
In Stock
SKU: F5EA9FA4
Key Features:
PriceRightComputersGaming+55 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Brand | PriceRightComputers |
| Series | Gaming |
| Model | BlueMagic |
| Part Number | BG01-001 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 5800X 3.8GHz 8-Core AM4 Boxed Processor |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Memory | 32 GB DDR4 3200 |
| Storage | 2 TB NVMe m.2 SSD |
| Graphics | AMD RX 6600 XT 8GB GDDR6 HDMI |
| Audio | Sound card - Integrated |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Wireless Card | 1200Mbps 802.11ac |
| Power Supply | 750W |
| Case | DIYPC DIY-BG01 Black USB 3.0 ATX Mid Tower Gaming Computer Case |
| Operating System | Windows 10 Pro👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| Chipset | AMD B450 |
| Motherboard Name | AMD B450 AM4 ATX Motherboard |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 5000 Series |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 5800X |
| CPU Socket Type | AM4 |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 6600 XT |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Graphics Card | AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 HDMI |
| Graphics Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| SSD | 2TB PCIe |
| HDD | No |
| HDD Interface | NVMe m.2 |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Chipset | Realtek ALC892 |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Chipset | Realtek RTL8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Front USB | 3 |
| Front Audio Ports | 2 |
| Rear USB | 8 |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 1x Headphone, 1x Microphone, 1x Line In |
| PCI Slots Available/Total | 4/6 |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| First Listed on Newegg | October 14, 2021 |
| Item Model Number | F5EA9FA4 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PRC BlueMagic Special Edition Gaming Desktop PC AMD Ryzen 7 5800X 8-Core 3.8GHz 32GB DDR4-3200 RGB RAM AMD Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 1200Mbps 802.11ac WiFi 2TB NVMe m.2 SSD Windows 10 Pro
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.