







PRC Born2Game Special Edition Gaming Desktop PC AMD Ryzen 9 3900X 12-Core 3.8GHz 16GB DDR4-3200 RAM AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 WiFi 512GB NVMe
(1 reviews)
$2,372.40
In Stock
SKU: 01B2E421
Key Features:
PriceRightComputersGaming+52 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Brand | PriceRightComputers |
| Series | Gaming |
| Model | Born2Game |
| Part Number | 001 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 9 3900X 3.8GHz Processor |
| Processor Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| Memory | 16GB DDR4 |
| Storage | 512GB NVMe M.2 SSD + 1 TB HD |
| Audio | Sound card - Integrated |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 700W |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 10 ProβπCheck gaming pc with Windows 11 Pro |
| Chipset | AMD X570 |
| Motherboard Name | ASUS TUF GAMIING X570-PLUS(WIFI) |
| CPU Type | AMD Ryzen 9 3rd Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 9 3900X |
| CPU Socket Type | AM4 |
| CPU Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 5700 XT |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Graphics Card | AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 512GB PCIe |
| HDD | 1TB |
| HDD Interface | NVMe M.2 |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Chipset | Realtek S1200A |
| Audio Channels | 8 channels |
| LAN Chipset | Realtek 8118H |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| RJ45 | 1 port |
| S/P DIF | 1 port |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 22 x 12 x 22 |
| Weight | 32 |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | January 17, 2020 |
| Item Model Number | 01B2E421 |
Customer Reviews (1)
5.0
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PRC Born2Game Special Edition Gaming Desktop PC AMD Ryzen 9 3900X 12-Core 3.8GHz 16GB DDR4-3200 RAM AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 WiFi 512GB NVMe M.2 SSD + 1 TB HD Windows 10 Pro
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.