







PRC ComeGetSum Special Edition Custom Gaming PC Intel Core i9-13900K 3.0GHz 16GB DDR5 1TB M.2 PCIe NVMe SSD NVIDIA GeForce RTX 4090 24GB GDDR6X Wi-Fi
$5,998.80
In Stock
SKU: 6BFD4839
Key Features:
Gaming & EntertainmentMid Tower+39 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mid Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i9-13900K |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Memory | 16GB DDR5-4800 |
| Storage | 1TB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4090 24GB GDDR6X |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 1200W |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | Intel Z790 |
| CPU Type | Intel Core i9 13th Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | 3.00GHz |
| Turbo Frequency | 5.8GHz |
| CPU Socket Type | LGA 1700 |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4090 |
| GPU Memory | 24 GB GDDR6X |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1TB PCIe |
| HDD | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| First Listed on Newegg | July 28, 2023 |
| Item Model Number | 6BFD4839 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PRC ComeGetSum Special Edition Custom Gaming PC Intel Core i9-13900K 3.0GHz 16GB DDR5 1TB M.2 PCIe NVMe SSD NVIDIA GeForce RTX 4090 24GB GDDR6X Wi-Fi BT W11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.