



PRC Creator/Streamer/Gamer Desktop PC 13th Gen. Intel Core i9-13900K 3.0GHz 24-Cores 32GB DDR5-6000 NVIDIA GeForce RTX 4090 24GB GDDR6X 2TB NVMe M.2
$5,998.80
In Stock
SKU: B9F3A328
Color: Select an option
Price range: $5,998.80 β $6,238.80
Key Features:
PRCPRC CSG Series+46 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Brand | PRC |
| Series | PRC CSG Series |
| Model | CSG004-2 |
| Part Number | CSG004-2 |
| Type | Gaming Desktop |
| Form Factor | Mid Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Processor | Intel Core i9-13900K |
| Processor Main Features | 24-Core |
| Memory | 32 GB |
| Storage | 2 TB NVMe M.2 |
| Graphics | RTX 4090 24GB GDDR6X |
| Power Supply | 850W |
| Case | Deep Cool CK560 Tempered Glass ATX Mid-Tower Computer Case - White |
| Cooling System | DeepCool Liquid Cooler LS520 240mm 4th Gen Dual-Chamber Pump 3100RPM 280w TDP AIO Cooler Anti-Leak Tech (Included) |
| Keyboard | Pro Gaming LED Keyboard |
| Mouse | GM76 Wired RGB Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | Z790 |
| Motherboard Name | ASUS/Gigabyte |
| CPU Type | Intel Core i9 13th Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | 3.00GHz |
| CPU Socket Type | LGA 1700 |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4090 |
| GPU Memory | 24 GB GDDR6X |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 2TB |
| HDD | No |
| Screen Size | No Screen |
| Cooling Installed | Top - Up to 240mm Radiator |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 24 x 12 x 24 |
| Weight | 30 lbs. |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | February 08, 2023 |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | B9F3A328 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PRC Creator/Streamer/Gamer Desktop PC 13th Gen. Intel Core i9-13900K 3.0GHz 24-Cores 32GB DDR5-6000 NVIDIA GeForce RTX 4090 24GB GDDR6X 2TB NVMe M.2 SSD Wi-Fi Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.