



PRC TUF Gaming Series Special Edition Gaming Desktop PC AMD Ryzen 7 5800X 8-Core 3.8GHz 16GB DDR4-3200 RAM AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 WiFi 256GB
$1,893.60
In Stock
SKU: 90178B97
Key Features:
PriceRightComputersGaming+57 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Brand | PriceRightComputers |
| Series | Gaming |
| Model | TUF Gaming |
| Part Number | 001 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 5800X 3.8GHz 8-Core |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Memory | 16 GB DDR4 3200 |
| Storage | 256GB NVMe M.2 SSD + 1 TB SATA HD |
| Audio | Sound card - Integrated |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 700W |
| Monitor | Monitor not included |
| Case | ASUS TUF Gaming GT501 RGB Tempered Glass |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | AMD X570 |
| Motherboard Name | ASUS TUF GAMIING X570-PLUS(WIFI) |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 5000 Series |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 5800X |
| CPU Socket Type | AM4 |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 5700 XT |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Graphics Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 256GB PCIe |
| HDD | 1TB |
| HDD Interface | NVMe M.2 |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Chipset | Realtek S1200A |
| Audio Channels | 8 channels |
| LAN Chipset | Realtek 8118H |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| PS/2 | 1 |
| Rear USB | 6 |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 5 ports |
| S/P DIF | 1 port |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 22 x 10 x 22 |
| Weight | 32 |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | October 27, 2021 |
| Item Model Number | 90178B97 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PRC TUF Gaming Series Special Edition Gaming Desktop PC AMD Ryzen 7 5800X 8-Core 3.8GHz 16GB DDR4-3200 RAM AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 WiFi 256GB NVMe M.2 SSD + 1 TB HD Windows 11 Pro
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.