






PRC White Magic Next-Level Gaming Desktop PC 12th Gen. Intel Core i7-12700K 3.6GHz 12-Core 16GB DDR5-5200 RAM NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 2TB
$2,038.80
In Stock
SKU: 0C268A57
Key Features:
PRCNext-Level Series+50 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Brand | PRC |
| Series | Next-Level Series |
| Model | PRC-WM001 |
| Part Number | NE.PRC-WM001 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mid Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Processor | 12th Gen. Intel Core I7-12700K 3.6GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| Memory | 16 GB DDR5 |
| Storage | 2 TB NVMe M.2 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 |
| Power Supply | 750W |
| Monitor | Monitor not included |
| Case | Montech X1 Tempered Glass ATX Mid-Tower Computer Case - White |
| Cooling System | Thermaltake TH120 ARGB Motherboard Sync Snow Edition Intel LGA1700 Ready/AMD AM5 All-in-One Liquid Cooling System 120mm High Efficiency Radiator CPU Cooler |
| Keyboard | Pro Gaming LED Keyboard with Adjustable Colors |
| Mouse | GM76 Wired RGB Gaming Mouse - Black with fully adjustable RGB Backlit |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | Intel Z690 |
| Motherboard Name | ASUS Z690-A PRIME DDR5 INTEL LGA 1700 ATX MOTHERBOARD |
| CPU Type | Intel Core i7 12th Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | Intel Core i7-12700K |
| CPU Socket Type | LGA 1700 |
| CPU Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 3060 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR6 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 |
| Graphics Interface | PCIe 4.0 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5200 |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 2TB PCIe |
| HDD | No |
| Screen Size | No Screen |
| Case Features | ATX Tower |
| Cooling Installed | Rear - 120mm Radiator |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 18 x 8 x 15 |
| Weight | 30 lbs. |
| Package Type | Commercial |
| First Listed on Newegg | February 09, 2023 |
| Item Model Number | 0C268A57 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PRC White Magic Next-Level Gaming Desktop PC 12th Gen. Intel Core i7-12700K 3.6GHz 12-Core 16GB DDR5-5200 RAM NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 2TB NVMe M.2 SSD Wi-Fi Bluetooth W11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.