







PRC WHITEGOLD Special Edition Custom Gaming PC Intel Core i7-2600 3.4GHz Quad Core 16GB DDR3 1TB SSD NVIDIA GeForce GTX 960 4GB GDDR5 Wi-Fi BT W10
$742.80
In Stock
SKU: 68BE73C3
Key Features:
Gaming & EntertainmentConsumer+51 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Processor | i7 |
| Processor Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| Memory | 16 DDR3 |
| Storage | 1TB SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce GTX 960 |
| Audio | Sound card - Integrated |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 500W |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | CPU Fan |
| Keyboard | USB |
| Mouse | USB |
| Operating System | Windows 10 Home🙋♀️Microsoft Windows 11 Pro Upgrade👉Check ABS/Helix computers with Windows 11👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| CPU Type | Intel Core i7 2nd Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | 3.40GHz |
| Turbo Frequency | 3.80 GHz |
| CPU Socket Type | LGA 1155 |
| CPU Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce GTX 960 |
| GPU Memory | 4 GB GDDR5 |
| Graphics Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Memory Capacity | 16GB DDR3 |
| Form Factor | DIMM 240-pin |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 0/2 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| SSD | 1TB |
| HDD | No |
| HDD Interface | SATA III |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Chipset | Integrated |
| LAN Chipset | Integrated |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Case Features | Side Panel Window |
| Front USB | 3 |
| Front Audio Ports | 2 |
| Card Reader | No |
| RJ45 | 1 port |
| Cooling Installed | Front - 3 x 120mm Fans |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Package Type | Commercial |
| First Listed on Newegg | August 01, 2023 |
| Item Model Number | 68BE73C3 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PRC WHITEGOLD Special Edition Custom Gaming PC Intel Core i7-2600 3.4GHz Quad Core 16GB DDR3 1TB SSD NVIDIA GeForce GTX 960 4GB GDDR5 Wi-Fi BT W10 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.