




PRC X-FORCE Special Edition Custom Gaming PC Intel Core i7-7700 3.6GHz Quad Core 16GB DDR4 1TB SSD AMD Radeon RX 6950 XT 16GB GDDR6 802.11AC Wi-Fi
(1 reviews)
$1,834.80
In Stock
SKU: 0A02E1E0
Key Features:
PRCGaming & Entertainment+53 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Brand | PRC |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i7-7700 |
| Processor Main Features | 64 bit Quad Core Processor |
| Memory | 16 GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Optical Drive | None |
| Graphics | AMD Radeon RX 6950 XT 16GB GDDR6 |
| Audio | Sound card - Integrated |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 850W |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | CPU Fan |
| Keyboard | USB |
| Mouse | USB |
| Operating System | Windows 10 Home👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| CPU Type | Intel Core i7 7th Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | Intel Core i7-7700 |
| Turbo Frequency | 4.20 GHz |
| CPU Socket Type | LGA 1151 |
| CPU Main Features | 64 bit Quad Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 6950 XT |
| GPU Memory | 16 GB GDDR6 |
| Graphics Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| SSD | 1TB |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Chipset | Integrated |
| LAN Chipset | Integrated |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Case Features | Side Panel Window |
| Front USB | 3 |
| Front Audio Ports | 2 |
| Card Reader | No |
| RJ45 | 1 port |
| Cooling Installed | Front - 3 x 120mm Fan |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Package Type | Commercial |
| First Listed on Newegg | August 29, 2024 |
| Item Model Number | 0A02E1E0 |
Customer Reviews (1)
5.0
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PRC X-FORCE Special Edition Custom Gaming PC Intel Core i7-7700 3.6GHz Quad Core 16GB DDR4 1TB SSD AMD Radeon RX 6950 XT 16GB GDDR6 802.11AC Wi-Fi Bluetooth 5.0 W10 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 5.0/5 by verified buyers — 1 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.