






Pro WS W680M-ACE SE Intel® LGA 1700 mATX BMC AST2600 onboard Workstation Motherboard, PCIe® 5.0x16 Slot, DDR5, ECC Memory and XMP Support, Dual Intel® 2.5 Gb LAN, 2xPCIe 4.0 M.2...
In Stock
SKU: 569CCE64
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 socket | Ready for 13th Gen Intel Core processors & 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors |
| Enhanced power solution | DrMOS, ProCool connector, alloy chokes, and durable capacitors for stable power delivery |
| Next-gen connectivity | PCIe 5.0 Safeslot, 2 x M.2 PCIe 4.0, SlimSAS, dual Intel 2.5Gb Ethernet, front panel USB 3.2 Gen2x2 Type-C, TPM header. |
| Server-grade IPMI remote management | Hardware and software-level with a dedicated LAN port link to AST2600 BMC controller, plus real-time monitoring and management software – ASUS Control Center Express. |
| Comprehensive cooling | VRM heatsink, M.2 heatsinks, hybrid fan headers, and Fan Xpert 4 |
| Trusted stability | Highly compatible with the latest technologies with a solid QVL list and tested for 24/7 operation, validated for extensive compatibility |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel W680 |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Pentium |
| Memory Storage Capacity | 192 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 192 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 10 |
| Number of Ports | 6 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 4 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | Pro WS W680M-ACE SE |
| Model Number | 197105298194 |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 197105298194 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 5 Centimetres |
| Item Weight | 0.82 Kilograms |
| Manufacturer Contact Information | 48720 Kato Rd, Fremont, CA 94538 |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 24.4L x 24.4W x 5H Centimetres |
| Item Model Number | 569CCE64 |
About This Item
- ●Intel LGA 1700 socket: Ready for 13th Gen Intel Core processors & 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors
- ●Enhanced power solution: DrMOS, ProCool connector, alloy chokes, and durable capacitors for stable power delivery
- ●Next-gen connectivity: PCIe 5.0 Safeslot, 2 x M.2 PCIe 4.0, SlimSAS, dual Intel 2.5Gb Ethernet, front panel USB 3.2 Gen2x2 Type-C, TPM header.
- ●Server-grade IPMI remote management: Hardware and software-level with a dedicated LAN port link to AST2600 BMC controller, plus real-time monitoring and management software – ASUS Control Center Express.
- ●Comprehensive cooling: VRM heatsink, M.2 heatsinks, hybrid fan headers, and Fan Xpert 4
- ●Trusted stability: Highly compatible with the latest technologies with a solid QVL list and tested for 24/7 operation, validated for extensive compatibility
Customer Reviews (6)
Based on 6 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 socket: Ready for 13th Gen Intel Core processors & 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors Enhanced power solution: DrMOS, ProCool connector, alloy chokes, and durable capacitors for stable power delivery Next-gen connectivity: PCIe 5.0 Safeslot, 2 x M.2 PCIe 4.0, SlimSAS, dual Intel 2.5Gb Ethernet, front panel USB 3.2 Gen2x2 Type-C, TPM header. Server-grade IPMI remote management: Hardware and software-level with a dedicated LAN port link to AST2600 BMC controller, plus real-time monitoring and management software – ASUS Control Center Express. Comprehensive cooling: VRM heatsink, M.2 heatsinks, hybrid fan headers, and Fan Xpert 4 Trusted stability: Highly compatible with the latest technologies with a solid QVL list and tested for 24/7 operation, validated for extensive compatibility
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.