










Razer Barracuda Wireless Gaming & Mobile Headset (PC, PlayStation, Switch, Android, iOS): 2.4GHz Wireless + Bluetooth - Integrated Noise-Cancelling Mic - 50mm Drivers - 40 Hr...
In Stock
SKU: 0A23E9D1
Option: Select an option
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Razer |
| Department | Gaming Headsets |
| Razer SmartSwitch Dual Wireless | The headset can instantly switch between high-speed 2.4GHz or Bluetooth mode for seamless audio as you hop between using your PC/console and phone respectively |
| Integrated Beamforming Noise-Canceling Mic | The dual hidden microphones feature powerful levels of noise suppression ensuring you’re clearly heard in loud indoor and outdoor areas. |
| Razer TriForce 40mm Drivers | Patented 3-part driver design pushes out exceptional highs, mids and lows that don’t muddy audio quality, providing deeper gaming immersion and a more dynamic listening experience for music and videos |
| Ultra-Soft Flowknit Memory Foam Ear Cushions | The breathable weave surface minimizes heat build-up, while the ultra-soft memory foam provides plush, comfortable cushioning for all-day use |
| 40-hour Battery Life with USB-C Charging | Designed with enough juice to power you through more than a full day of gaming and work |
| Razer Audio App | Tune the headset for the best fit with adjustable microphone noise-cancelling levels, audio EQ, auto-shutdown settings, and more customizable options |
| Brand | Razer |
| Model Number | RZ04-03790300-R3U1 |
| Model Name | Barracuda |
| Built-In Media | Headset |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | China |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 840272901236 |
| Manufacturer | Razer |
| Item Type Name | portable audio or video systems |
| Item height | 3.62 inches |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Control Type | Media Control |
| Control Method | App |
| Battery Charge Time | 40 Hours |
| Battery Average Life | 40 Hours |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Range | 20 Hz - 20 kHz |
| Audio Driver Type | Hybrid Driver |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Additional Features | 2.4GHz Wireless + Bluetooth, 40 Hr Battery, 50mm Drivers, Integrated Noise-Cancelling Mic |
| Enclosure Material | Memory Foam |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | Android, PC, PlayStation, Switch, iPhone |
| Cable Features | Wireless |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Wireless Technology | 2.4GHz + Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Colour | Pink |
| Subject Character | no subject character |
| Style Name | Barracuda |
| Item Weight | 0.65 Pounds |
| Cable Length | 8 Inches |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | 0A23E9D1 |
About This Item
- ●Razer SmartSwitch Dual Wireless: The headset can instantly switch between high-speed 2.4GHz or Bluetooth mode for seamless audio as you hop between using your PC/console and phone respectively
- ●Integrated Beamforming Noise-Canceling Mic: The dual hidden microphones feature powerful levels of noise suppression ensuring you’re clearly heard in loud indoor and outdoor areas.
- ●Razer TriForce 40mm Drivers: Patented 3-part driver design pushes out exceptional highs, mids and lows that don’t muddy audio quality, providing deeper gaming immersion and a more dynamic listening experience for music and videos
- ●Ultra-Soft Flowknit Memory Foam Ear Cushions: The breathable weave surface minimizes heat build-up, while the ultra-soft memory foam provides plush, comfortable cushioning for all-day use
- ●40-hour Battery Life with USB-C Charging: Designed with enough juice to power you through more than a full day of gaming and work
- ●Razer Audio App: Tune the headset for the best fit with adjustable microphone noise-cancelling levels, audio EQ, auto-shutdown settings, and more customizable options
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Razer SmartSwitch Dual Wireless: The headset can instantly switch between high-speed 2.4GHz or Bluetooth mode for seamless audio as you hop between using your PC/console and phone respectively Integrated Beamforming Noise-Canceling Mic: The dual hidden microphones feature powerful levels of noise suppression ensuring you’re clearly heard in loud indoor and outdoor areas. Razer TriForce 40mm Drivers: Patented 3-part driver design pushes out exceptional highs, mids and lows that don’t muddy audio quality, providing deeper gaming immersion and a more dynamic listening experience for music and videos Ultra-Soft Flowknit Memory Foam Ear Cushions: The breathable weave surface minimizes heat build-up, while the ultra-soft memory foam provides plush, comfortable cushioning for all-day use 40-hour Battery Life with USB-C Charging: Designed with enough juice to power you through more than a full day of gaming and work Razer Audio App: Tune the headset for the best fit with adjustable microphone noise-cancelling levels, audio EQ, auto-shutdown settings, and more customizable options
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Razer gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort — the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.1/5 by verified buyers — 10 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.