










Razer Barracuda X Wireless Gaming & Mobile Headset (PC, PlayStation, Switch, Android, iOS): 2.4GHz Wireless + Bluetooth - Lightweight - 40mm Drivers - Detachable Mic - 50 Hr...
In Stock
SKU: 26EE5AE4
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Razer |
| Department | Gaming Headsets |
| Brand | Razer |
| Model Number | RZ04-04430500-R3M1 |
| Model Name | Barracuda X |
| Built-In Media | Razer Barracuda X |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | China |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 840272901458 |
| Manufacturer | Razer |
| Item Type Name | portable audio or video systems |
| Item height | 7.34 inches |
| Manufacturer Contact Information | Razer USA Ltd, 9 Pasteur Suite #100, Irvine, CA 92618, Tel 1 (855) 872-5233 |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over_ear |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Touch |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Frequency Range | 20Hz - 20,000Hz |
| Audio Driver Type | Hybrid Driver |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Additional Features | 2.4GHz Wireless + Bluetooth, 40mm Drivers, Lightweight 250g, On-Head Controls |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | Desktops, Laptops |
| Cable Features | Detachable |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | 2.4GHz, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Colour | Pubg Edition |
| Style Name | Barracuda X |
| Unit Count | 1 Count |
| Battery Charge Time | 50 Hours |
| Battery Average Life | 50 Hours |
| Item Model Number | 26EE5AE4 |
About This Item
- βRAZER SMARTSWITCH DUAL WIRELESS - The headset can instantly switch between high-speed 2.4GHz or Bluetooth mode for seamless audio as hopping between using a PC/console and phone respectively
- β250G ERGONOMIC DESIGN - Built for gaming marathons yet portable enough for daily commutes, its lightweight build is complemented by breathable memory foam ear cushions and swiveling earcups for a snug, comfortable fit
- βRAZER TRIFORCE 40MM DRIVERS - Patented 3-part driver design pushes out exceptional highs, mids, and lows that donβt muddy audio quality, providing deeper gaming immersion and a more dynamic listening experience for music and videos
- βDETACHABLE RAZER HYPERCLEAR CARDIOID MIC - Tuned to suppress background noise for enhanced voice capture during gaming and can also be easily removed to make the headset more travel-friendly for mobile use
- βON-HEADSET CONTROLS - Enjoy effortless control over music, videos, and calls with easily accessible buttons located underneath the earcups
- β50 HOURS BATTERY LIFE WITH TYPE C CHARGING - With enough juice to power through a full day of gaming and commuting, the Razer Barracuda X is designed with an endurance that matches its versatility
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
RAZER SMARTSWITCH DUAL WIRELESS - The headset can instantly switch between high-speed 2.4GHz or Bluetooth mode for seamless audio as hopping between using a PC/console and phone respectively 250G ERGONOMIC DESIGN - Built for gaming marathons yet portable enough for daily commutes, its lightweight build is complemented by breathable memory foam ear cushions and swiveling earcups for a snug, comfortable fit RAZER TRIFORCE 40MM DRIVERS - Patented 3-part driver design pushes out exceptional highs, mids, and lows that donβt muddy audio quality, providing deeper gaming immersion and a more dynamic listening experience for music and videos DETACHABLE RAZER HYPERCLEAR CARDIOID MIC - Tuned to suppress background noise for enhanced voice capture during gaming and can also be easily removed to make the headset more travel-friendly for mobile use ON-HEADSET CONTROLS - Enjoy effortless control over music, videos, and calls with easily accessible buttons located underneath the earcups 50 HOURS BATTERY LIFE WITH TYPE C CHARGING - With enough juice to power through a full day of gaming and commuting, the Razer Barracuda X is designed with an endurance that matches its versatility
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Razer gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort β the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.1/5 by verified buyers β 10 reviews confirm quality.
- βCurrently 9% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.