










Razer Barracuda X Wireless Gaming & Mobile Headset (PC, PlayStation, Switch, Android, iOS): 2022 Model - 2.4GHz Wireless + Bluetooth - Lightweight 250g - 40mm Drivers - 50 Hr...
In Stock
SKU: 14789B46
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Razer |
| Department | Gaming Headsets |
| SmartSwitch Dual Wireless | For greater convenience, the headset can instantly switch between high-speed 2.4GHz or Bluetooth mode for seamless audio as you hop between using your PC/console and phone respectively |
| 250g Ergonomic Design | Built for gaming marathons yet portable enough for daily commutes, its lightweight build is complemented by breathable memory foam ear cushions and swiveling earcups for a snug, comfortable fit |
| Razer TriForce 40mm Drivers | Our patented 3-part driver design pushes out exceptional highs, mids and lows that donβt muddy audio quality, providing deeper gaming immersion and a more dynamic listening experience for music and videos |
| Detachable Razer HyperClear Cardioid Mic | While the mic is tuned to suppress background noise for enhanced voice capture during gaming, it can also be easily removed to make the headset more travel-friendly for mobile use. Pick-up Pattern: Unidirectional |
| 50 Hours Battery Life with USB-C Charging | With enough juice to power you through a full day of gaming and commuting, the Razer Barracuda X is designed with an endurance that matches its versatility |
| Brand | Razer |
| Model Number | RZ04-04430100-R3U1 |
| Model Name | Barracuda X |
| Built-In Media | Razer Barracuda X, Removable Cardioid Mic, Type-A to Type-C Adapter Cable, Type-C Charging Cable, Type-C Wireless Dongle |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | China |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 840272901151 |
| Manufacturer | Razer |
| Item Type Name | portable audio or video systems |
| Item height | 7.34 inches |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired, Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10.1 Meters |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Control Type | Media Control |
| Control Method | Remote |
| Item Weight | 0.6 Pounds |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Additional Features | 250g Ergonomic Design, 50hrs Battery Life, Detachable HyperClear Mic, SmartSwitch Dual Wireless |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming, Mobile Entertainment |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | PC |
| Cable Features | Wireless |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Carrying Case Material | Plastic Rubber |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Colour | Classic Black |
| Theme | Video Game |
| Subject Character | no character |
| Style Name | Barracuda X |
| Battery Charge Time | 50 Hours |
| Battery Average Life | 50 Hours |
| Item Model Number | 14789B46 |
About This Item
- βSmartSwitch Dual Wireless: For greater convenience, the headset can instantly switch between high-speed 2.4GHz or Bluetooth mode for seamless audio as you hop between using your PC/console and phone respectively
- β250g Ergonomic Design: Built for gaming marathons yet portable enough for daily commutes, its lightweight build is complemented by breathable memory foam ear cushions and swiveling earcups for a snug, comfortable fit
- βRazer TriForce 40mm Drivers: Our patented 3-part driver design pushes out exceptional highs, mids and lows that donβt muddy audio quality, providing deeper gaming immersion and a more dynamic listening experience for music and videos
- βDetachable Razer HyperClear Cardioid Mic: While the mic is tuned to suppress background noise for enhanced voice capture during gaming, it can also be easily removed to make the headset more travel-friendly for mobile use. Pick-up Pattern: Unidirectional
- β50 Hours Battery Life with USB-C Charging: With enough juice to power you through a full day of gaming and commuting, the Razer Barracuda X is designed with an endurance that matches its versatility
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
SmartSwitch Dual Wireless: For greater convenience, the headset can instantly switch between high-speed 2.4GHz or Bluetooth mode for seamless audio as you hop between using your PC/console and phone respectively 250g Ergonomic Design: Built for gaming marathons yet portable enough for daily commutes, its lightweight build is complemented by breathable memory foam ear cushions and swiveling earcups for a snug, comfortable fit Razer TriForce 40mm Drivers: Our patented 3-part driver design pushes out exceptional highs, mids and lows that donβt muddy audio quality, providing deeper gaming immersion and a more dynamic listening experience for music and videos Detachable Razer HyperClear Cardioid Mic: While the mic is tuned to suppress background noise for enhanced voice capture during gaming, it can also be easily removed to make the headset more travel-friendly for mobile use. Pick-up Pattern: Unidirectional 50 Hours Battery Life with USB-C Charging: With enough juice to power you through a full day of gaming and commuting, the Razer Barracuda X is designed with an endurance that matches its versatility
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Razer gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort β the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.1/5 by verified buyers β 10 reviews confirm quality.
- βCurrently 24% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.