









Razer BlackShark V2 X Gaming Headset: 50mm Drivers - Cardioid Mic - Memory Foam Cushion - Lightweight- Comfortable, Noise Isolating Earcups - for PC, PS4, PS5, Switch - 3.5mm...
In Stock
SKU: 1D1BD46D
Color: Vietnam, Standard Packaging, Black, PC Headset, Black or gray, 0.01 Ounces, 1 Count, 50 Millimeters, Titanium, 3.5 mm, Black, Memory Foam, Leatherette
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Razer |
| Department | Accessories |
| Triforce Titanium 50mm High-End Sound Drivers | Outfitted with cutting-edge, 50mm drivers divided into 3 parts for individual tuning of highs, mids, and lows |
| Razer Hyperclear Cardioid Mic | Improved pickup pattern ensures more voice and less noise as it tapers off towards the mic's back and sides |
| Cross-platform compatibility | Works with PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch and mobile devices via 3.5mm jack, allowing you to enjoy unfair audio advantage across almost every platform |
| Brand | Razer |
| Model Number | RZ04-03240100-R3U1 |
| Model Name | BlackShark V2 X |
| Built-In Media | Headset |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | Vietnam |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| UPC | 811659037572 |
| Global Trade Identification Number | 00811659037572 |
| Manufacturer | Razer |
| Item Type Name | portable audio or video systems |
| Item height | 3.86 inches |
| Manufacturer Contact Information | IRVINE, CA, 92618 US |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Colour | Black |
| Theme | Video Game |
| Style Name | PC Headset |
| Carrying Case Color | Black or gray |
| Item Weight | 0.01 Ounces |
| Unit Count | 1 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 28 KHz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Frequency Range | 20Hz - 20,000Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Additional Features | Fast Charging, Lightweight, Microphone Included, Noise Cancellation |
| Enclosure Material | Titanium |
| Specific Uses For Product | Gaming, Personal |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | Desktops, Laptops, Tablets, Mobile Phones, Game Consoles |
| Cable Features | Retractable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Corded |
| Size | 3.5 mm, USB |
| Color | Black, Green, Quartz Pink, SE White, White, PC, PlayStation, Xbox |
| Material | Memory Foam, Leatherette |
| Noise Control | Passive Noise Cancellation |
| Frequency Response | 28 KHz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | Blackshark V2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Included Components | Razer BlackShark V2 X Headset, User Manual |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Memory Foam, Leatherette |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Recommended Uses For Product | Gaming |
| Compatible Devices | Devices with 3.5 mm audio jack, Gaming Consoles |
| Control Type | Volume Control |
| Cable Feature | Retractable |
| Item Weight | 1.26 pounds |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Customer Package Type | FFP |
| Style | PlayStation |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 1 |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Earpiece Shape | Rounded Tips |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio |
| UPC | 840272913949 |
| Input Device Interface | 3.5 mm Audio Jack |
| Noise Control Features | passive_noise_cancellation |
| Generation | 2 |
| Supports Bluetooth Technology | No |
| Special Feature | Noise Cancellation |
| Manufacturer | Razer |
| Release date | April 9, 2024 |
| Product Dimensions | 7.5 x 4.5 x 9.5 inches; 1.26 Pounds |
| Type of item | Electronics |
| Language | English |
| Item model number | RZ04-03241000-R3UA |
| Date First Available | April 9, 2024 |
| Available Options | 3 variants |
| Item Model Number | 1D1BD46D |
About This Item
- βTriforce Titanium 50mm High-End Sound Drivers: Outfitted with cutting-edge, 50mm drivers divided into 3 parts for individual tuning of highs, mids, and lows
- βRazer Hyperclear Cardioid Mic: Improved pickup pattern ensures more voice and less noise as it tapers off towards the mic's back and sides
- βCross-platform compatibility: Works with PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch and mobile devices via 3.5mm jack, allowing you to enjoy unfair audio advantage across almost every platform
- βADVANCED PASSIVE NOISE CANCELLATION β Sturdy closed earcups fully cover ears to prevent noise from leaking into the headset, with its cushions providing a closer seal for more sound isolation
- β7.1 SURROUND SOUND FOR POSITIONAL AUDIO β Outfitted with custom-tuned 50 mm drivers, capable of software-enabled surround sound. *Only available on Windows 10 64-bit
- βLightweight Design with Breathable Memory Foam Ear Cushions: At just 240g, the BlackShark V2X is engineered from the ground up for maximum comfort
- βTRIFORCE TITANIUM 50 MM DRIVERS β Our cutting-edge proprietary design divides the driver into 3 parts for the individual tuning of highs, mids, and lowsβproducing brighter, clearer audio with richer highs and more powerful lows
- βHYPERCLEAR CARDIOID MIC β An improved pickup pattern ensures more voice and less noise as it tapers off towards the micβs back and sides, with the sweet spot easily placed at the mouth because of the micβs bendable design
- βADVANCED PASSIVE NOISE CANCELLATION β Sturdy closed earcups fully cover the ears to prevent noise from leaking into the headset, with its cushions providing a closer seal for more sound isolation
- βLIGHTWEIGHT DESIGN WITH MEMORY FOAM EAR CUSHIONS β At just 240 g, the headset features thicker headband padding and memory foam ear cushions with leatherette to keep gaming in peak form during grueling tournaments and training sessions
- βVOLUME WHEEL β Its on-headset control makes it convenient to adjust audio levels without having to fiddle with any system or program settings
- βCROSS-PLATFORM COMPATIBILITY β Aside from its primary use on PlayStation 5, the headsetβs 3.5 mm jack allows it to work with other popular platforms to enjoy amazing gaming audio across different setups
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ADVANCED PASSIVE NOISE CANCELLATION β Sturdy closed earcups fully cover ears to prevent noise from leaking into the headset, with its cushions providing a closer seal for more sound isolation 7.1 SURROUND SOUND FOR POSITIONAL AUDIO β Outfitted with custom-tuned 50 mm drivers, capable of software-enabled surround sound. *Only available on Windows 10 64-bit Triforce Titanium 50mm High-End Sound Drivers: Outfitted with cutting-edge, 50mm drivers divided into 3 parts for individual tuning of highs, mids, and lows Lightweight Design with Breathable Memory Foam Ear Cushions: At just 240g, the BlackShark V2X is engineered from the ground up for maximum comfort Razer Hyperclear Cardioid Mic: Improved pickup pattern ensures more voice and less noise as it tapers off towards the mic's back and sides Cross-platform compatibility: Works with PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch and mobile devices via 3.5mm jack, allowing you to enjoy unfair audio advantage across almost every platform
Our Take
The right Razer accessory can extend the life and usefulness of your devices. Vivabay picks accessories that are well-built, compatible, and fairly priced.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 20% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.