










Razer BlackShark V2 X Gaming Headset: 7.1 Surround Sound - 50mm Drivers - Memory Foam Cushion - for PC, Mac, PS4, PS5, Switch - 3.5mm Audio Jack - White
In Stock
SKU: 155AF244
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Razer |
| Department | Gaming Headsets |
| Brand Name | Razer |
| Model Number | RZ04-03240700-R3U1 |
| Model Name | BlackShark V2 X |
| Built-In Media | Audio/mic splitter extension cable, Razer BlackShark V2 X Headset, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 2 |
| UPC | 840272900413 |
| Manufacturer | Razer |
| Item Type Name | PC Gaming Headset |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Oval |
| Control Type | Media Control |
| Control Method | Touch |
| Item Weight | 0.53 Pounds |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 28 KHz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Frequency Range | 20 Hz - 28 KHz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Additional Features | Microphone Included |
| Enclosure Material | Faux Leather |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | Desktops, Gaming Consoles, Laptops, Mac, PlayStation 4, Switch |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | wired |
| Color | White |
| Theme | Video Game |
| Style Name | PC |
| Item Model Number | 155AF244 |
About This Item
- ●IMMERSIVE, 7.1 SURROUND SOUND — Heighten awareness with accurate positional audio that lets you pinpoint intuitively where every sound is coming from (only available on Windows 10 64-bit)
- ●TRIFORCE 50MM DRIVERS — Cutting-edge proprietary design that divides the driver into 3 parts for the individual tuning of highs, mids, and lows —producing brighter, clearer audio with richer highs and more powerful lows
- ●ADVANCED PASSIVE NOISE CANCELLATION — Sturdy closed earcups fully cover ears to prevent noise from leaking into the headset, with its cushions providing a closer seal for more sound isolation —
- ●LIGHTWEIGHT DESIGN WITH BREATHABLE FOAM EAR CUSHIONS — At just 240g, the headset features thicker headband padding and leatherette with memory foam ear cushions to provide maximum comfort
- ●BENDABLE HYPERCLEAR CARDIOID MIC — An improved pickup pattern ensures more voice and less noise as it tapers off towards the mic’s back and sides, with the sweet spot easily placed at your mouth because of the mic’s bendable design
- ●CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY — Works with PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch via 3.5mm jack, enjoy unfair audio advantage across almost every platform. *Xbox One stereo adapter may be required, purchase separately
- ●#1 SELLING PC GAMING PERIPHERALS BRAND IN THE U.S. — Source — Circana, Retail Tracking Service, U.S., Dollar Sales, Gaming Designed Mice, Keyboards, and PC Headsets, Jan. 2019- Dec. 2023 combined
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
IMMERSIVE, 7.1 SURROUND SOUND — Heighten awareness with accurate positional audio that lets you pinpoint intuitively where every sound is coming from (only available on Windows 10 64-bit) TRIFORCE 50MM DRIVERS — Cutting-edge proprietary design that divides the driver into 3 parts for the individual tuning of highs, mids, and lows —producing brighter, clearer audio with richer highs and more powerful lows ADVANCED PASSIVE NOISE CANCELLATION — Sturdy closed earcups fully cover ears to prevent noise from leaking into the headset, with its cushions providing a closer seal for more sound isolation — LIGHTWEIGHT DESIGN WITH BREATHABLE FOAM EAR CUSHIONS — At just 240g, the headset features thicker headband padding and leatherette with memory foam ear cushions to provide maximum comfort BENDABLE HYPERCLEAR CARDIOID MIC — An improved pickup pattern ensures more voice and less noise as it tapers off towards the mic’s back and sides, with the sweet spot easily placed at your mouth because of the mic’s bendable design CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY — Works with PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch via 3.5mm jack, enjoy unfair audio advantage across almost every platform. *Xbox One stereo adapter may be required, purchase separately #1 SELLING PC GAMING PERIPHERALS BRAND IN THE U.S. — Source — Circana, Retail Tracking Service, U.S., Dollar Sales, Gaming Designed Mice, Keyboards, and PC Headsets, Jan. 2019- Dec. 2023 combined
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Razer gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort — the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.8/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.