










Razer BlackShark V2 X Gaming Headset: 7.1 Surround Sound - 50mm Drivers - Memory Foam Cushions - for PC, PS4, PS5, Switch - 3.5mm Audio Jack - Quartz Pink
In Stock
SKU: 4C647622
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Razer |
| Department | Gaming Headsets |
| Brand Name | Razer |
| Model Number | RZ04-03240800-R3U1 |
| Model Name | BlackShark V2 X |
| Built-In Media | Audio/mic splitter extension cable, Razer BlackShark V2 X Headset, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| UPC | 810056149390 |
| Manufacturer | Razer |
| Item Type Name | PC Gaming Headset |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Color | Quartz Pink |
| Theme | Video Game |
| Style Name | PC |
| Item Weight | 0.53 Pounds |
| Unit Count | 1 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 28 KHz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Frequency Range | 20 Hz - 28 KHz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Additional Features | 3.5mm Audio Jack, 50mm Drivers, 7.1 Surround Sound, For PC, PS4, PS5, Switch, Memory Foam Ear Cushions |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | Gaming Consoles, Mac, PC, PlayStation 4, Switch |
| Cable Features | Retractable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Is Electric | No |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Control Type | Media Control |
| Control Method | Touch |
| Item Model Number | 4C647622 |
About This Item
- βADVANCED PASSIVE NOISE CANCELLATION β sturdy closed earcups fully cover ears to prevent noise from leaking into the headset, with its cushions providing a closer seal for more sound isolation.
- β7.1 SURROUND SOUND FOR POSITIONAL AUDIO β Outfitted with custom-tuned 50 mm drivers, capable of software-enabled surround sound. Only available on Windows 10 64-bit
- βTRIFORCE TITANIUM 50MM DRIVERS β our new, cutting-edge proprietary design divides the driver into 3 parts for the individual tuning of highs, mids, and lows producing brighter, clearer audio with richer highs and more powerful lows
- βLIGHTWEIGHT DESIGN WITH BREATHABLE FOAM EAR CUSHIONS β At just 240g, the BlackShark V2X is engineered from the ground up for maximum comfort
- βRAZER HYPERCLEAR CARDIOID MIC β Improved pickup pattern ensures more voice and less noise as it tapers off towards the micβs back and sides
- βCROSS-PLATFORM COMPATIBILITY β Works with PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch via 3.5mm jack, enjoy unfair audio advantage across almost every platform. Xbox One stereo adapter may be required, purchase separately
- βPC GAMING PERIPHERALS BRAND IN THE U.S. β Source β Circana, Retail Tracking Service, U.S., Dollar Sales, Gaming Designed Mice, Keyboards, and PC Headsets, Jan. 2019- Dec. 2023 combined
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ADVANCED PASSIVE NOISE CANCELLATION β sturdy closed earcups fully cover ears to prevent noise from leaking into the headset, with its cushions providing a closer seal for more sound isolation. 7.1 SURROUND SOUND FOR POSITIONAL AUDIO β Outfitted with custom-tuned 50 mm drivers, capable of software-enabled surround sound. Only available on Windows 10 64-bit TRIFORCE TITANIUM 50MM DRIVERS β our new, cutting-edge proprietary design divides the driver into 3 parts for the individual tuning of highs, mids, and lows producing brighter, clearer audio with richer highs and more powerful lows LIGHTWEIGHT DESIGN WITH BREATHABLE FOAM EAR CUSHIONS β At just 240g, the BlackShark V2X is engineered from the ground up for maximum comfort RAZER HYPERCLEAR CARDIOID MIC β Improved pickup pattern ensures more voice and less noise as it tapers off towards the micβs back and sides CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY β Works with PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch via 3.5mm jack, enjoy unfair audio advantage across almost every platform. Xbox One stereo adapter may be required, purchase separately PC GAMING PERIPHERALS BRAND IN THE U.S. β Source β Circana, Retail Tracking Service, U.S., Dollar Sales, Gaming Designed Mice, Keyboards, and PC Headsets, Jan. 2019- Dec. 2023 combined
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Razer gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort β the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.