










Razer BlackShark V2 X Gaming Headset: Special Edition - 50mm Drivers - Cardioid Mic - Comfortable Noise Isolating Earcups - for PC, Mac, PS5, Xbox One, Nintendo Switch via 3.5mm...
In Stock
SKU: 6A0A7959
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Razer |
| Department | Computer Headsets |
| Brand Name | Razer |
| Model Number | RZ04-03241700-R3M1 |
| Model Name | BLACKSHARK V2 X |
| Built-In Media | Audio/mic splitter extension cable, Razer BlackShark V2 X Headset, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 840272921654 |
| Manufacturer | Razer |
| Warranty Description | 2 Year Manufacturer |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Color | SE White |
| Style Name | PC |
| Item Weight | 0.59 Kilograms |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Passive Noise Cancellation |
| Frequency Response | 28 KHz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Frequency Range | 20 Hz - 28,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Additional Features | Microphone Included |
| Enclosure Material | Faux Leather |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, Mobile Devices |
| Cable Features | Attached |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Oval |
| Item Model Number | 6A0A7959 |
About This Item
- ●TRIFORCE 50 MM DRIVERS — Our cutting-edge proprietary design divides the driver into 3 parts for the individual tuning of highs, mids, and lows—producing brighter, clearer audio with richer highs and more powerful lows
- ●HYPERCLEAR CARDIOID MIC — An improved pickup pattern ensures more voice and less noise as it tapers off towards the mic’s back and sides, with the sweet spot easily placed at the mouth because of the mic’s bendable design
- ●ADVANCED PASSIVE NOISE CANCELLATION — Sturdy closed earcups fully cover the ears to prevent noise from leaking into the headset, with its cushions providing a closer seal for more sound isolation
- ●LIGHTWEIGHT DESIGN WITH MEMORY FOAM EAR CUSHIONS — At just 240 g, the headset features thicker headband padding and memory foam ear cushions with leatherette to keep gaming in peak form during grueling tournaments and training sessions
- ●7.1 SURROUND SOUND — Heighten match awareness and let nothing escape with accurate positional audio that pinpoints intuitively where every sound is coming from. *Only available on Windows 10 64bit
- ●CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY — The headset’s 3.5 mm jack allows it to work with PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, and mobile devices/smartphones, to enjoy amazing gaming audio across different setups and other platforms
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
TRIFORCE 50 MM DRIVERS — Our cutting-edge proprietary design divides the driver into 3 parts for the individual tuning of highs, mids, and lows—producing brighter, clearer audio with richer highs and more powerful lows HYPERCLEAR CARDIOID MIC — An improved pickup pattern ensures more voice and less noise as it tapers off towards the mic’s back and sides, with the sweet spot easily placed at the mouth because of the mic’s bendable design ADVANCED PASSIVE NOISE CANCELLATION — Sturdy closed earcups fully cover the ears to prevent noise from leaking into the headset, with its cushions providing a closer seal for more sound isolation LIGHTWEIGHT DESIGN WITH MEMORY FOAM EAR CUSHIONS — At just 240 g, the headset features thicker headband padding and memory foam ear cushions with leatherette to keep gaming in peak form during grueling tournaments and training sessions 7.1 SURROUND SOUND — Heighten match awareness and let nothing escape with accurate positional audio that pinpoints intuitively where every sound is coming from. *Only available on Windows 10 64bit CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY — The headset’s 3.5 mm jack allows it to work with PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, and mobile devices/smartphones, to enjoy amazing gaming audio across different setups and other platforms
Our Take
Looking for a reliable Razer laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.8/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 30% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.
- ✓Tech products ship with full manufacturer warranty coverage.