










Razer Blade 18 (2025) Gaming Laptop: NVIDIA GeForce RTX 5090 - Intel Core Ultra 9 275HX - Dual UHD+ 240Hz | FHD+ 440Hz Display - 64GB DDR5 RAM - 4TB (2TB+2TB) SSD - Thunderbolt...
In Stock
SKU: 62ADB374
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Razer |
| Department | Traditional Laptops |
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 4 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | 4TB (2TB+2TB) SSD M.2 NVMe PCIe 4.0, Supports PCIe SSDs, each slot upgradeable to 8TB SSD (Dual Sided M.2), Up to 8TB Gen4 PCIe or 4TB Gen5 Pcle, Up to 100% DCI-P3, Upgradeable to 96GB DDR5-5600MHz or 64GB DDR5-6400MHz, Vapor Chamber Cooling |
| Graphics Description | RTX 5090 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Form Factor | Clamshell |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Compatible Devices | Headphone, Mouse, Speaker |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.74"L x 0.86"W x 10.84"Th |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 18 Inches |
| Resolution | 4K |
| Native Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution Maximum | 3840x2400 Pixels |
| Display Technology | Dual UHD+ 240Hz, FHD+ 440Hz |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Has Color Screen | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Lithium-Battery Energy Content | 99.99 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, Bluetooth 5, HDMI, Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 2 |
| Number of Ports | 8 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 2 |
| Processor Series | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Speed | 5.4 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 9 275HX |
| CPU Model Generation | 9th Gen |
| Brand | Razer |
| Model Name | Razer Blade 18 |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | RZ09-05299ER9-R3U1 |
| Built-In Media | Important Product Information Guide, Micro-fiber cleaning cloth, Power adapter & regional power cord, Razer Blade 18 Laptop |
| Manufacturer | Razer |
| UPC | 840272915103 |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 96 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 8 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Touchpad Feature | Precision Touch |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Microphone Form Factor | 3.5mm headphone/microphone combo port |
| Audio features | THX Spatial Audio |
| Audio Recording | Yes |
| Item Model Number | 62ADB374 |
About This Item
- βNVIDIA GEFORCE RTX 5090 LAPTOP GPU β Pushing up to 175W TGP in a slim chassis for more graphics power than ever before; backed by a suite of NVIDIA RTX AI Technologies, amplify games and accelerate creativity
- βINTEL CORE ULTRA 9 275HX PROCESSOR (SERIES 2) β Game and create flawlessly with the most powerful mobile processor leveraging desktop grade silicon; take its performance even further with all new AI-enabled, on-device Neural Processing Unit (NPU)
- β280W VAPOR-COOLED POWERHOUSE β Enjoy max performance and FPS for the heaviest application workloads and most demanding AAA games; for an extra boost, push both CPU and GPU to the limits with all-new Overclock Mode using Razer Synapse
- β18 INCH DUAL MODE DISPLAY β Switch between ultra sharp 4K quality for creative work and ultra fast refresh rates for smooth gameplay; Calman Verified with 100% DCI-P3 color accuracy for the most lifelike visuals
- βDESKTOP FEATURES, LAPTOP PORTABILITY β Enjoy blazing fast transfer speeds, look great for video calls, and immerse in cinematic audio; enjoy the full functionality of a home setup anywhere with connectivity options for all devices
- βTHE BLADE ADVANTAGE β Precision-milled from a single block of aluminum, the Blade 18 features a rigid unibody design and an upgraded keyboard with 36% more travel to deliver a deeper, more satisfying typing experience
Customer Reviews (3)
Based on 3 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
NVIDIA GEFORCE RTX 5090 LAPTOP GPU β Pushing up to 175W TGP in a slim chassis for more graphics power than ever before; backed by a suite of NVIDIA RTX AI Technologies, amplify games and accelerate creativity INTEL CORE ULTRA 9 275HX PROCESSOR (SERIES 2) β Game and create flawlessly with the most powerful mobile processor leveraging desktop grade silicon; take its performance even further with all new AI-enabled, on-device Neural Processing Unit (NPU) 280W VAPOR-COOLED POWERHOUSE β Enjoy max performance and FPS for the heaviest application workloads and most demanding AAA games; for an extra boost, push both CPU and GPU to the limits with all-new Overclock Mode using Razer Synapse 18 INCH DUAL MODE DISPLAY β Switch between ultra sharp 4K quality for creative work and ultra fast refresh rates for smooth gameplay; Calman Verified with 100% DCI-P3 color accuracy for the most lifelike visuals DESKTOP FEATURES, LAPTOP PORTABILITY β Enjoy blazing fast transfer speeds, look great for video calls, and immerse in cinematic audio; enjoy the full functionality of a home setup anywhere with connectivity options for all devices THE BLADE ADVANTAGE β Precision-milled from a single block of aluminum, the Blade 18 features a rigid unibody design and an upgraded keyboard with 36% more travel to deliver a deeper, more satisfying typing experience
Our Take
Looking for a reliable Razer laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 3 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.