










Skytech Chronos 3 Gaming PC Desktop, Intel i7 14700F 2.1 GHz (5.3GHz Turbo), NVIDIA RTX 5060 8GB, 1TB NVMe SSD, 32GB DDR5 RAM 5200 RGB, 850W Gold ATX 3 PSU, 360mm ARGB AIO,...
In Stock
SKU: DEA47A1D
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Skytech Gaming |
| Department | Towers |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Personal |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | Black |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, USB 2.0, USB 3.0 |
| Item Dimensions | 47.5 x 23 x 45.7 Centimetres |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | 14700F, 5060 |
| Cooling Method | Liquid 360, Water |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Slots Available | 4 |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Memory Clock Speed | 5200 MHz |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Processor Count | 20 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.3 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Brand | Skytech Gaming |
| Model Number | ST-CHRONOS3-1995-B-AL |
| Model Name | Chronos |
| Built-In Media | Keyboard, Mouse, Power Cord, Start Guide |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2025 |
| CPU Model Number | 14700F |
| Country of Origin | USA |
| Video Processor | NVIDIA |
| UPC | 810123736751 |
| Item height | 18 inches |
| Manufacturer | Skytech Gaming |
| Warranty Description | 1 Year Labor + Parts, Lifetime Technical Support |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Screen Size | 1 |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Display Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1080p Full HD |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Item Model Number | DEA47A1D |
About This Item
- ●Intel Core i7 14700F 2.1GHz (5.3GHz Turbo Boost) CPU Processor | 1TB NVMe M.2 SSD – Up to 30x Faster Than Traditional HDD | 360mm AIO Liquid CPU Cooler with ARGB Fans, say goodbye to outdated and inefficient air coolers.
- ●NVIDIA Geforce RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics Card (Brand may vary) | 32GB DDR5 RAM 5200 RGB Gaming Memory with Heat Spreader | Windows 11 Home 64-bit
- ●802.11 AC | No Bloatware | Graphic output options include 1 x HDMI, and 1 x Display Port Promised, Additional Ports may vary | USB Ports Including 2.0, 3.0, and 3.2 Gen1 Ports | HD Audio & Mic | Free Gaming Keyboard & Mouse
- ●High-spec AIO liquid coolers used, delivering unmatched cooling performance for a perfect operational experience and unparalleled cooling performance. With hardware unrestricted by temperature limits, you can unleash its full potential. Whether gaming, creating, or working, you'll never suffer from thermal throttling again. | Skytech Chronos Case Black Edition with Front Mesh | 1 Year Warranty on Parts and Labor | Free Technical Support | Assembled in the USA
- ●This powerful gaming PC is capable of running all your favorite games such as Call of Duty, Fortnite, Escape from Tarkov, Grand Theft Auto V, Valorant, World of Warcraft, League of Legends, Apex Legends, PLAYERUNKNOWN’s Battlegrounds, Overwatch 2, Counter-Strike 2, Battlefield V, Minecraft, ELDEN RING Shadow of the Erdtree, Rocket League, Baldur’s Gate 3, Dota 2, HELLDIVERS 2, Monster Hunter, Terraria, Rainbow Six Siege, Dragon’s Dogma 2, Black Myth Wukong, Marvel Rivals, more at Ultra settings, detailed 1080p Full HD resolution, and smooth 60+ FPS gameplay.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel Core i7 14700F 2.1GHz (5.3GHz Turbo Boost) CPU Processor | 1TB NVMe M.2 SSD – Up to 30x Faster Than Traditional HDD | 360mm AIO Liquid CPU Cooler with ARGB Fans, say goodbye to outdated and inefficient air coolers. NVIDIA Geforce RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics Card (Brand may vary) | 32GB DDR5 RAM 5200 RGB Gaming Memory with Heat Spreader | Windows 11 Home 64-bit 802.11 AC | No Bloatware | Graphic output options include 1 x HDMI, and 1 x Display Port Promised, Additional Ports may vary | USB Ports Including 2.0, 3.0, and 3.2 Gen1 Ports | HD Audio & Mic | Free Gaming Keyboard & Mouse High-spec AIO liquid coolers used, delivering unmatched cooling performance for a perfect operational experience and unparalleled cooling performance. With hardware unrestricted by temperature limits, you can unleash its full potential. Whether gaming, creating, or working, you'll never suffer from thermal throttling again. | Skytech Chronos Case Black Edition with Front Mesh | 1 Year Warranty on Parts and Labor | Free Technical Support | Assembled in the USA This powerful gaming PC is capable of running all your favorite games such as Call of Duty, Fortnite, Escape from Tarkov, Grand Theft Auto V, Valorant, World of Warcraft, League of Legends, Apex Legends, PLAYERUNKNOWN’s Battlegrounds, Overwatch 2, Counter-Strike 2, Battlefield V, Minecraft, ELDEN RING Shadow of the Erdtree, Rocket League, Baldur’s Gate 3, Dota 2, HELLDIVERS 2, Monster Hunter, Terraria, Rainbow Six Siege, Dragon’s Dogma 2, Black Myth Wukong, Marvel Rivals, more at Ultra settings, detailed 1080p Full HD resolution, and smooth 60+ FPS gameplay.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.2/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.