










Skytech Chronos Gaming PC Desktop, Ryzen 7 5700 3.7 GHz (4.6GHz Turbo), NVIDIA RTX 5060 8GB, 1TB NVMe SSD, 16GB DDR4 RAM 3200, 650W Gold PSU, Wi-Fi, Win 11
In Stock
SKU: B0F2E67A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Skytech Gaming |
| Department | Towers |
| High-Performance Air Cooler | Maximum Airflow & ARGB Fans | Skytech Chronos Case Black Edition with Front Mesh | 1 Year Warranty on Parts and Labor | Free Technical Support | Assembled in the USA |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Personal |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | Black |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, USB 2.0, USB 3.0 |
| Item Dimensions | 47.5 x 23 x 45.7 Centimetres |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | 5700, 5060 |
| Cooling Method | Air |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Memory Slots Available | 4 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Processor Socket | AM4 |
| Processor Count | 8 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Brand | Skytech Gaming |
| Model Number | ST-CHRONOS3-2017-B-AM |
| Model Name | Chronos |
| Built-In Media | Keyboard, Mouse, Power Cord, Start Guide |
| Processor Brand | AMD |
| Model Year | 2025 |
| CPU Model Number | 5700 |
| Country of Origin | USA |
| Video Processor | NVIDIA |
| UPC | 810123736973 |
| Item height | 18 inches |
| Manufacturer | Skytech Gaming |
| Warranty Description | 1 Year Labor + Parts, Lifetime Technical Support |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Screen Size | 1 |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Display Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1080p Full HD |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Item Model Number | B0F2E67A |
About This Item
- ●High-Performance Air Cooler: Maximum Airflow & ARGB Fans | Skytech Chronos Case Black Edition with Front Mesh | 1 Year Warranty on Parts and Labor | Free Technical Support | Assembled in the USA
- ●AMD Ryzen 7 5700 3.7GHz (4.6GHz Turbo Boost) CPU Processor | 1TB NVMe M.2 SSD – Up to 30x Faster Than Traditional HDD | High-Performance Air Cooler
- ●NVIDIA Geforce RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics Card (Brand may vary) | 16GB DDR4 RAM 3200 Gaming Memory with Heat Spreader | Windows 11 Home 64-bit
- ●802.11 AC | No Bloatware | Graphic output options include 1 x HDMI, and 1 x Display Port Promised, Additional Ports may vary | USB Ports Including 2.0, 3.0, and 3.2 Gen1 Ports | HD Audio & Mic | Free Gaming Keyboard & Mouse
- ●This powerful gaming PC is capable of running all your favorite games such as Call of Duty, Fortnite, Escape from Tarkov, Grand Theft Auto V, Valorant, World of Warcraft, League of Legends, Apex Legends, PLAYERUNKNOWN’s Battlegrounds, Overwatch 2, Counter-Strike 2, Battlefield V, Minecraft, ELDEN RING Shadow of the Erdtree, Rocket League, Baldur’s Gate 3, Dota 2, HELLDIVERS 2, Monster Hunter, Terraria, Rainbow Six Siege, Dragon’s Dogma 2, Black Myth Wukong, Marvel Rivals, more at Ultra settings, detailed 1080p Full HD resolution, and smooth 60+ FPS gameplay.
Customer Reviews (9)
Based on 9 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD Ryzen 7 5700 3.7GHz (4.6GHz Turbo Boost) CPU Processor | 1TB NVMe M.2 SSD – Up to 30x Faster Than Traditional HDD | High-Performance Air Cooler NVIDIA Geforce RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics Card (Brand may vary) | 16GB DDR4 RAM 3200 Gaming Memory with Heat Spreader | Windows 11 Home 64-bit 802.11 AC | No Bloatware | Graphic output options include 1 x HDMI, and 1 x Display Port Promised, Additional Ports may vary | USB Ports Including 2.0, 3.0, and 3.2 Gen1 Ports | HD Audio & Mic | Free Gaming Keyboard & Mouse High-Performance Air Cooler: Maximum Airflow & ARGB Fans | Skytech Chronos Case Black Edition with Front Mesh | 1 Year Warranty on Parts and Labor | Free Technical Support | Assembled in the USA This powerful gaming PC is capable of running all your favorite games such as Call of Duty, Fortnite, Escape from Tarkov, Grand Theft Auto V, Valorant, World of Warcraft, League of Legends, Apex Legends, PLAYERUNKNOWN’s Battlegrounds, Overwatch 2, Counter-Strike 2, Battlefield V, Minecraft, ELDEN RING Shadow of the Erdtree, Rocket League, Baldur’s Gate 3, Dota 2, HELLDIVERS 2, Monster Hunter, Terraria, Rainbow Six Siege, Dragon’s Dogma 2, Black Myth Wukong, Marvel Rivals, more at Ultra settings, detailed 1080p Full HD resolution, and smooth 60+ FPS gameplay.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.2/5 by verified buyers — 9 reviews confirm quality.
- ✓Currently 13% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.