





Skytech Gaming Archangel Gaming PC, AMD Ryzen 5 5600GT 3.6GHz, 1TB NVMe SSD, 32GB DDR4 RAM 3200, 650W GOLD PSU, Wi-Fi, Win 11, Desktop
(2 reviews)
$898.80
In Stock
SKU: B6E2ADA7
Key Features:
SkytechST-ARCH4-2753-W-AL+25 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Skytech |
| Department | Skytech |
| Brand | Skytech |
| Model | ST-ARCH4-2753-W-AL |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Memory | 32GB DDR4 |
| Storage | 1TB NVMe |
| Power Supply | 650W |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | AMD B550 |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 5000 Series |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 R5 5600GT |
| CPU Base Frequency | 3.6GHz |
| Turbo Frequency | 4.6GHz |
| CPU Socket Type | AM4 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| First Listed on Newegg | December 23, 2025 |
| Item Model Number | B6E2ADA7 |
Customer Reviews (2)
3.5
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Skytech electronics at Vivabay go through a practical evaluation. We focus on real-world performance, build quality, and whether the features justify the price β so you get genuine value.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.