







Skytech Gaming King 95 Gaming PC, AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz, NVIDIA RTX 5060 Ti 16GB VRAM, 2TB NVMe SSD, 32GB DDR5 RAM 5600, 750W GOLD PSU, 360 ARGB
In Stock
SKU: 62201306
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Skytech |
| Department | Skytech |
| Brand | Skytech |
| Model | ST-KING95-2706-W-AL |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2TB NVMe |
| Power Supply | 750W |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | AMD B650 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| CPU Base Frequency | 4.2GHz |
| Turbo Frequency | 5.0GHz |
| CPU Socket Type | AM5 |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| First Listed on Newegg | December 08, 2025 |
| Item Model Number | 62201306 |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) The Allure of Curved Glass Experiences Immerse yourself beyond flat screens with KING 95's 4mm Industrial-Grade Curved Tempered Glass. Experience optimal curvature and unmatched durability, providing crystal-clear component visibility from every angle. Dynamic Duo Airflow Modes Elegant Glass Mode: Efficient case cooling with sleek side and bottom air intake for a seamless blend of function and aesthetics. Turbo Mesh Mode: Effective 3-directional cooling, draws in air from front, side, and bottom, expelling heat through top and rear.
Our Take
Skytech electronics at Vivabay go through a practical evaluation. We focus on real-world performance, build quality, and whether the features justify the price β so you get genuine value.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 10% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.