







Skytech Gaming King 95 Gaming PC, AMD Ryzen 7 9850X3D 4.7GHz, NVIDIA RTX 5080 16GB VRAM, 2TB Gen4 NVMe SSD, 32GB DDR5 RAM 6000, 850W GOLD ATX 3 PSU,
In Stock
SKU: 5B9DAF09
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Skytech |
| Department | Skytech |
| Brand | Skytech |
| Model | ST-KING95-2794-B-AL |
| Release Year | 2026 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2TB NVMe |
| Power Supply | 850W |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | AMD B850 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9850X3D |
| CPU Base Frequency | 4.7GHz |
| Turbo Frequency | 5.6GHz |
| CPU Socket Type | AM5 |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| GPU Memory | 16 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| First Listed on Newegg | January 29, 2026 |
| Item Model Number | 5B9DAF09 |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) The Allure of Curved Glass Experiences Immerse yourself beyond flat screens with KING 95's 4mm Industrial-Grade Curved Tempered Glass. Experience optimal curvature and unmatched durability, providing crystal-clear component visibility from every angle.
Our Take
Skytech electronics at Vivabay go through a practical evaluation. We focus on real-world performance, build quality, and whether the features justify the price β so you get genuine value.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 6% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.