






Skytech O11 Vision Gaming PC Desktop, Ryzen 7 9800X3D 4.7 GHz (5.2 GHz Turbo), NVIDIA RTX 5070 Ti 16GB GDDR7, 2TB Gen4 SSD, 32GB DDR5 6000 RGB, 850W
(4 reviews)
$3,238.80
In Stock
SKU: A8C8A913
Key Features:
GeForce RTX 5070 TiAMD Ryzen 7 9800X3D+24 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Skytech |
| Department | Skytech |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power Supply | 850W |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Brand | Skytech |
| Model | ST-O11V-2697-W-AL |
| Release Year | 2025 |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | AMD B650 |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Base Frequency | 4.7GHz |
| Turbo Frequency | 5.2GHz |
| CPU Socket Type | AM5 |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| First Listed on Newegg | November 25, 2025 |
| Item Model Number | A8C8A913 |
Customer Reviews (4)
4.5
Based on 4 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Skytech electronics at Vivabay go through a practical evaluation. We focus on real-world performance, build quality, and whether the features justify the price β so you get genuine value.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 4 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.