










Skytech Rampage Gaming PC, Ryzen 7 7800X3D 4.2 GHz (5GHz Turbo Boost), NVIDIA RTX 4070 Super 12GB GDDR6X, 2TB SSD, 32GB DDR5 RAM 5600 RGB, 750W Gold PSU, 360mm AIO, Wi-Fi, Win...
In Stock
SKU: D0FF6334
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Skytech Gaming |
| Department | Towers |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Personal |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | Black |
| Additional Features | Rounded edge |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, USB 2.0, USB 3.0 |
| Power Consumption | 750 Watts |
| Item Dimensions | 47.5 x 23.1 x 49.3 Centimetres |
| Specification Met | True |
| Video Output | HDMI |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | 7800X3D, 4070 Super |
| Cooling Method | 360, Liquid |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Total Expansion Slots Quantity | 5 |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | 4070 Super |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 4.2 GHz |
| Processor Socket | AM5 |
| Processor Count | 8 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Brand | Skytech Gaming |
| Model Number | ST-RAMPAGE2-1244-B-AM |
| Model Name | Rampage |
| Built-In Media | Power Cord |
| Processor Brand | AMD |
| Model Year | 2024 |
| CPU Model Number | 7800X3D |
| Country of Origin | USA |
| Video Processor | NVIDIA |
| UPC | 810113998343 |
| Item height | 19.4 inches |
| Manufacturer | Skytech Gaming |
| Warranty Description | 1 Year Labor + Parts, Lifetime Technical Support |
| Cache Memory Installed Size | 96 |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Slots Available | 4 |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Screen Size | 1 |
| Display Resolution Maximum | 2560 X 1440 Pixels |
| Display Type | LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1440p Quad HD |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Standing screen display size | 1 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Max Screen Resolution | 3840x2160 |
| Processor | 4.3 GHz ryzen_9 |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Hard Drive | 4 TB SSD |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| Card Description | Dedicated |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Date First Available | May 19, 2025 |
| Brand | Skytech Gaming |
| Operating System | Windows, Windows 11, Windows 11 Home |
| CPU Model | Ryzen 9 |
| CPU Speed | 4.3 GHz |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Personal |
| Personal computer design type | Computer Tower |
| Screen Size | 1 |
| Series | Prism |
| Item model number | ST-PRISM4-2054-B-AM |
| Item Weight | 49.5 pounds |
| Product Dimensions | 18.27 x 11.93 x 18.7 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 18.27 x 11.93 x 18.7 inches |
| Color | Black |
| Processor Brand | AMD |
| Number of Processors | 16 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Flash Memory Size | 4 TB |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Drive Rotational Speed | 1 |
| Item Model Number | D0FF6334 |
About This Item
- ●AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz (5.0GHz Turbo Boost) CPU Processor | 2TB NVMe M.2 SSD – Up to 30x Faster Than Traditional HDD | 360mm AIO Liquid CPU Cooler
- ●NVIDIA Geforce 4070 Super | 32GB DDR5 RAM 5600 RGB Gaming Memory with Heat Spreader | Windows 11 Home 64-bit
- ●802.11 AC | No Bloatware | Graphic output options include 1 x HDMI, and 1 x Display Port Guaranteed, Additional Ports may vary | USB Ports Including 2.0, 3.0, and 3.2 Gen1 Ports | HD Audio and Mic | Free Gaming Keyboard and Mouse
- ●Maintain Higher Boost Speed with AIO Cooler and ARGB Fans for Maximum Cooling Performance | Skytech Rampage Black Edition with Front Mesh | 1 Year Warranty on Parts and Labor | Lifetime Free Technical Support | Assembled in the USA
- ●This powerful gaming PC is capable of running all your favorite games such as Call of Duty Warzone, Fortnite, Escape from Tarkov, Grand Theft Auto V, Valorant, World of Warcraft, League of Legends, Apex Legends, Roblox, PLAYERUNKNOWN’s Battlegrounds, Overwatch 2, Counter-Strike 2, Battlefield V, New World, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, Baldur’s Gate 3, Dota 2, HELLDIVERS 2, Monster Hunter, Terraria, Rainbow Six Siege, Dragon’s Dogma 2, and more at Ultra settings, detailed 1440p Quad HD resolution, and smooth 60+ FPS gameplay.
- ●AMD Ryzen 9 9950X3D 4.3GHz (5.7GHz Turbo Boost) CPU Processor | 4TB Gen4 NVMe M.2 SSD – Up to 30x Faster Than Traditional HDD | 360mm AIO Liquid CPU Cooler with ARGB Fans, say goodbye to outdated and inefficient air coolers.
- ●NVIDIA Geforce RTX 5080 16GB GDDR7 Graphics Card (Brand may vary) | X870 motherboard delivers exceptional gaming and professional experiences.| 64GB DDR5 RAM 6000 RGB Gaming Memory with Heat Spreader | Windows 11 Home 64-bit
- ●802.11 AC | No Bloatware | Graphic output options include 1 x HDMI, and 1 x Display Port Promised, Additional Ports may vary | USB Ports Including 2.0, 3.0, and 3.2 Gen1 Ports | HD Audio & Mic | Free Gaming Keyboard & Mouse
- ●High-spec AIO liquid coolers used, delivering unmatched cooling performance for a perfect operational experience and unparalleled cooling performance. With hardware unrestricted by temperature limits, you can unleash its full potential. Whether gaming, creating, or working, you'll never suffer from thermal throttling again. | Showcase Your PC with the Stunning Prism 4 C8 Wood Curve Case - Black | 1 Year Warranty on Parts and Labor | Free Technical Support | Assembled in the USA
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz (5.0GHz Turbo Boost) CPU Processor | 2TB NVMe M.2 SSD – Up to 30x Faster Than Traditional HDD | 360mm AIO Liquid CPU Cooler NVIDIA Geforce 4070 Super | 32GB DDR5 RAM 5600 RGB Gaming Memory with Heat Spreader | Windows 11 Home 64-bit 802.11 AC | No Bloatware | Graphic output options include 1 x HDMI, and 1 x Display Port Guaranteed, Additional Ports may vary | USB Ports Including 2.0, 3.0, and 3.2 Gen1 Ports | HD Audio and Mic | Free Gaming Keyboard and Mouse Maintain Higher Boost Speed with AIO Cooler and ARGB Fans for Maximum Cooling Performance | Skytech Rampage Black Edition with Front Mesh | 1 Year Warranty on Parts and Labor | Lifetime Free Technical Support | Assembled in the USA This powerful gaming PC is capable of running all your favorite games such as Call of Duty Warzone, Fortnite, Escape from Tarkov, Grand Theft Auto V, Valorant, World of Warcraft, League of Legends, Apex Legends, Roblox, PLAYERUNKNOWN’s Battlegrounds, Overwatch 2, Counter-Strike 2, Battlefield V, New World, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, Baldur’s Gate 3, Dota 2, HELLDIVERS 2, Monster Hunter, Terraria, Rainbow Six Siege, Dragon’s Dogma 2, and more at Ultra settings, detailed 1440p Quad HD resolution, and smooth 60+ FPS gameplay.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.4/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.