









Smart Tape Measure RENPHO Bluetooth Measuring Tapes for Body Measurement Muscle Gain Fitness Bodybuilding Retractable Circumferences Inches & cm
In Stock
SKU: A27067D9
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | RENPHO |
| Department | Sewing Tools |
| Brand | RENPHO |
| Model Number | RF-BMF01 |
| Manufacturer | RENPHO |
| Included Components | Smart Tape*1, User Manual*1, CR2032 Battery *1 |
| Height | 2.7 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | Anaheim, CA 92801, US |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Dimensions L x W | 152.4L x 0.3W Centimetres |
| Item Weight | 0.1 Kilograms |
| Blade Length | 150 Centimeters |
| Measurement Accuracy | 0.1 cm |
| Lock Type | Lever |
| Case Material Type | Plastic |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Colour | White and Blue |
| Color | White and Blue |
| Brand | RENPHO |
| Product Dimensions | 2.8"L x 2.28"W |
| Item Weight | 3.52 ounces |
| Measurement Accuracy | 0.01 inch |
| Case Material | Plastic |
| Lock Type | Push-Button |
| Manufacturer | RENPHO |
| Part Number | RF-BMF01 |
| Item model number | RF-BMF01 |
| Batteries | 1 Lithium Metal batteries required. (included) |
| Size | 1.5 m |
| Style | RF-BMF01 |
| Item Package Quantity | 1 |
| Blade Length | 1.5 Meters |
| Included Components | Smart Tape*1; User Manual*1; CR2032 Battery *1 |
| Batteries Included? | Yes |
| Batteries Required? | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Metal |
| Date First Available | December 18, 2019 |
| Item Model Number | A27067D9 |
About This Item
- ●Smart Tape Measure. If you want your body measurements to progress showing for graphing over time, this is the best Smart Body Measuring Tape, complete with fully integrated Renpho Health App connectivity.
- ●Easy to Read. Reading the small numbers and lines on a traditional measuring tool is difficult and may lead to inaccuracy. Our large LCD screen and instant measurement saving via the App allow you to skip the hassle and avoid errors! Perfect for personal professional trainers' workout use.
- ●Multifunctional. Whether you are a fitness enthusiast, gaining much muscle, slimming down, or even an expecting mother-to-be. It has never been easier to track your body change trends.
- ●Retractable Easy-Lock Hook. With this innovative Smart Measuring Tape, you no longer require others for help while measuring. Our Easy-Lock design allows you to measure your body circumference quickly by yourself.
- ●Friendly and useful App. The Renpho Health App has already provided service for millions of happy users. Come join us go on the journey to Smart, Healthy Living, and Fitness.
- ●Smart Tape Measure. If you want your body measurements progress showing for graphing over time, this is the best smart body measuring tape for you; complete with fully integrated Renpho Health App connectivity.
- ●Easy to read measuring tape for body measurements. Reading the small numbers and lines on a traditional measuring tool is difficult and may lead to inaccuracy. Our large LCD screen and instant measurement saving via the App allows you to skip the hassle and avoid any error! Perfect body tape for personal professional trainers work out use.
- ●Multifunctional. Whether you are a fitness enthusiast, gaining more muscle, slimming down, or even an expecting mother-to-be... it has never been easier to track your body change trends with this Renpho tape measure body measuring tape.
- ●Retractable easy-lock hook. With this innovative smart body measuring tape, you no longer require others for help while measuring. Our easy-lock design allows you to measure your body circumference quickly on your own.
- ●Compact and portable double sided body tape with inch/cm measurements. Renpho smart body measure tape is lightweight and compact, making it easy to carry in your gym bag or luggage, ensuring you can measure and track your body changes wherever you go.
- ●Multiple Profiles. This body tape measure supports multiple user profiles, making it convenient for households or families to use the same device to track their individual progress.
- ●Note: This tape measure does not measure body fat.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Smart Tape Measure. If you want your body measurements to progress showing for graphing over time, this is the best Smart Body Measuring Tape, complete with fully integrated Renpho Health App connectivity. Easy to Read. Reading the small numbers and lines on a traditional measuring tool is difficult and may lead to inaccuracy. Our large LCD screen and instant measurement saving via the App allow you to skip the hassle and avoid errors! Perfect for personal professional trainers' workout use. Multifunctional. Whether you are a fitness enthusiast, gaining much muscle, slimming down, or even an expecting mother-to-be. It has never been easier to track your body change trends. Retractable Easy-Lock Hook. With this innovative Smart Measuring Tape, you no longer require others for help while measuring. Our Easy-Lock design allows you to measure your body circumference quickly by yourself. Friendly and useful App. The Renpho Health App has already provided service for millions of happy users. Come join us go on the journey to Smart, Healthy Living, and Fitness.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 33% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.