










Sony Alpha 7 IV Full-Frame Mirrorless Interchangeable Lens Camera with 28-70mm Zoom Lens Kit
(10 reviews)
$2,634.00
In Stock
SKU: 97259026
Key Features:
Sony ECMOS+94 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Sony |
| Department | Mirrorless Cameras |
| Up to 4K 60p 10-bit 4 | 2:2 w/ full pixel readout in all recording formats |
| 7K oversampling full-frame 4K 30p 10-bit 4 | 2:2 w/ no pixel binning |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Sensor Type | CMOS |
| Image stabilization | Sensor-shift |
| Maximum Aperture | 3.5 f |
| Expanded ISO Minimum | 50 |
| Photo Sensor Resolution | 33 MP |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Maximum Shutter Speed | 1/8000 Seconds |
| Minimum Shutter Speed | 30 Seconds |
| Form Factor | Mirrorless |
| Special Feature | 759-Pt. Fast Hybrid AF, Real-time Eye AF, Focus Breathing Compensation, Active Mode |
| Color | Black |
| Item Weight | 955 Grams |
| Video Resolution | 4320p |
| Viewfinder | Electronic |
| Flash Modes | Auto, Fill Flash, Hi-Speed Sync, Off, Rear Sync, Red-Eye Reduction, Slow Sync |
| Camera Flash | Hotshoe |
| Skill Level | Professional |
| Specific Uses For Product | Videography, Photography |
| Compatible Devices | Sony E-mount wide-angle lenses |
| Continuous Shooting | 10 FPS |
| Aperture modes | F3.5 |
| Viewfinder Magnification | 0.78x |
| Flash Sync Speed | 1/250 Second |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Video Output | HDMI |
| Total USB Ports | 1 |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| HDMI Type | HDMI 2.0 |
| Screen Size | 3 Inches |
| Display Type | LCD |
| Dots Per Screen | 82354560 |
| Display Fixture Type | Tilting |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160, 1920 x 1080, 1280 x 720 |
| Has Color Screen | Yes |
| Shooting Modes | Auto, Programmed, Aperture, Shutter speed, Manual, Movie |
| Digital Scene Transition | zoom |
| Digital-Still | Yes |
| Movie Mode | Yes |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| Night vision | No |
| Auto Focus Technology | Eye Detection |
| Focus Features | Hybrid |
| Autofocus Points | 759 |
| Focus Type | manual-and-auto |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C), Direct Manual Focus (DMF), Manual Focus (MF), Single-Servo AF (AF-S) |
| Autofocus | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| File Format | JPEG, Raw, HEIF |
| Effective Still Resolution | 33 Pixels |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Bit Depth | 14 Bit |
| Total Still Resolution | 33 MP |
| Maximum Image Size | 33 MP |
| Maximum Focal Length | 70 Millimeters |
| Optical Zoom | 2.5 x |
| Lens Type | Wide Angle |
| Zoom | Optical Zoom |
| Camera Lens | 28 to 70mm |
| Minimum Focal Length | 28 Millimeters |
| Real Angle Of View | 84 Degrees |
| Focal Length Description | 28 to 70mm |
| Digital Zoom | 8 x |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
| Photo Filter Thread Size | 55 Millimeters |
| Lens Construction | 9 Elements in 8 Groups |
| Photo Filter Size | 55 Millimeters |
| Metering Methods | Center-Weighted Average, Highlight Weighted, Multiple, Spot |
| Exposure Control | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| White Balance Settings | Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash torch, Fluorescent, Incandescent, Shade, Underwater |
| Self Timer | 10 Seconds, 2 Seconds, 5 Seconds |
| Crop Mode | Full-Frame |
| Brand | Sony |
| Model Name | Sony Alpha 7 IV |
| Built-In Media | Camera Body & Lens |
| Are Batteries Included | Yes |
| External-Memory Size | 128 GB |
| Model Number | ILCE7M4K/B |
| Remote Included | No |
| Model Series | Alpha 7 |
| Series Number | 4 |
| UPC | 027242923584 |
| Manufacturer | Sony |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Age Range Description | Adult |
| Flash Memory Type | Slot 1: CFexpress Type A, SD (UHS-II)Slot 2: SD/SDHC/SDXC (UHS-II) |
| Memory Slots Available | 2 |
| Recording Capacity | 120 Minutes |
| Write Speed | 828 fps (raw + JPEG) |
| Flash Memory Speed Class | U3 |
| Flash Memory UHS Speed Class | UHS-II |
| Flash Memory Video Speed Class | V90 |
| Flash Memory Bus Interface Type | PCIe |
| Item Model Number | 97259026 |
About This Item
- βUp to 4K 60p 10-bit 4: 2:2 w/ full pixel readout in all recording formats
- β7K oversampling full-frame 4K 30p 10-bit 4: 2:2 w/ no pixel binning
- β33MP full-frame Exmor R back-illuminated CMOS sensor
- β8x more powerful, next generation BIONZ XR image processing engine
- βBeautiful color expression made simple with S-Cinetone color profile
Customer Reviews (10)
4.9
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
33MP full-frame Exmor R back-illuminated CMOS sensor 8x more powerful, next generation BIONZ XR image processing engine Up to 4K 60p 10-bit 4:2:2 w/ full pixel readout in all recording formats 7K oversampling full-frame 4K 30p 10-bit 4:2:2 w/ no pixel binning Beautiful color expression made simple with S-Cinetone color profile
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 10 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.