







Sony Alpha FX3 | ILME-FX3A | Full-Frame Cinema Line Camera, Gray/Black
(13 reviews)
$4,834.80
In Stock
SKU: 65D0B7AE
Key Features:
Sony E/FECMOS+91 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Sony |
| Department | Point & Shoot Digital Cameras |
| Up to 4K 120p 10-bit 4 | 2:2 and full pixel readout in all recording modes |
| Compatible Mountings | Sony E/FE |
| Sensor Type | CMOS |
| Image stabilization | Sensor-shift |
| Maximum Aperture | 1.8 f |
| Expanded ISO Minimum | 80 |
| Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Maximum Shutter Speed | 1/8000 Seconds |
| Minimum Shutter Speed | 0.000125 seconds |
| Form Factor | Compact |
| Special Feature | Compact cage free design, S-Cinetone, expressive cinematic look inspired by VENICE colorimetry |
| Color | Black |
| Item Weight | 1.5 Kilograms |
| Video Resolution | 4K UHD 2160p, HD 1080p |
| Viewfinder | No Viewfinder |
| Flash Modes | TTL |
| Camera Flash | Hotshoe |
| Skill Level | Professional |
| Specific Uses For Product | Videography, Vlogging |
| Compatible Devices | Devices with USB, Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth, CFexpress Type A, and SD/SDHC/SDXC card slots |
| Continuous Shooting | 10 FPS |
| Aperture modes | F1.8 |
| Viewfinder Magnification | 1.0x |
| Flash Sync Speed | 1/125 sec |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Video Output | HDMI |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 2 |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| HDMI Type | Type C Mini HDMI |
| Screen Size | 3 Inches |
| Display Type | LCD |
| Dots Per Screen | 2.35m Dots |
| Display Fixture Type | Articulating |
| Display Resolution Maximum | 2.35m Pixels |
| Has Color Screen | Yes |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection, Phase Detection |
| Focus Features | Hybrid |
| Autofocus Points | 627 |
| Focus Type | Auto Focus, Manual Focus |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A), Continuous-Servo AF (AF-C), Manual Focus (MF) |
| Autofocus | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1, 3:2, 4:3 |
| File Format | MPEG-4 |
| Effective Still Resolution | 12.1 |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Supported Image Format | JPEG |
| Dynamic Stops | 15 Stops |
| Bit Depth | 10 Bit |
| Total Still Resolution | 12 MP |
| Maximum Image Size | 4240 Pixels |
| Lens Type | Body Only |
| Zoom | Optical Zoom |
| Camera Lens | Zoom lens compatible with Sony E/FE mounts |
| Real Angle Of View | 53.4 Degrees |
| Focal Length Description | Fixed |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
| Lens Construction | Zoom |
| Metering Methods | Multi (default, Center-Weighted, Spot, Entire Screen Avg., and Highlight |
| Exposure Control | Automatic, Manual |
| White Balance Settings | Auto, Cloudy, Custom, Daylight, Flash torch |
| Self Timer | 10 |
| Crop Mode | Full-Frame |
| Brand | Sony |
| Model Name | ILME-FX3A |
| Built-In Media | ILME-FX3A camera body, Handle, NP-FZ100 Battery, BC-ZD1 Battery Charger, Lens mount cap, Handle shoe cap, Cold shoe kit, Operation Manual, Warranty booklet |
| Are Batteries Included | Yes |
| Model Number | ILMEFX3A |
| Remote Included | No |
| Model Series | FX3 |
| Series Number | 3 |
| UPC | 027242932302 |
| Manufacturer | SONY |
| Warranty Description | 1 year |
| Age Range Description | Adult |
| Shooting Modes | Bulb Mode,Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Digital Scene Transition | False |
| Digital-Still | No |
| Movie Mode | Yes |
| Image Capture Type | Video |
| Night vision | No |
| Flash Memory Type | Cfexpress Type A, SDXC |
| Memory Slots Available | 2 |
| Recording Capacity | 120 Minutes |
| Write Speed | 300 |
| Flash Memory Speed Class | U3 |
| Flash Memory UHS Speed Class | U3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V90 |
| Flash Memory Bus Interface Type | PCIe |
| Item Model Number | 65D0B7AE |
About This Item
- βUp to 4K 120p 10-bit 4: 2:2 and full pixel readout in all recording modes
- β4K full-frame sensor w/ 15+ stop dynamic range and high sensitivity
- βS-Cinetone for expressive cinematic look inspired by VENICE colorimetry
- βCompact cage free design w/ ΒΌβ-20 mounting points and XLR top handle
- βUninterrupted 4K 60p recording with inbody cooling fan
Customer Reviews (13)
4.7
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
4K full-frame sensor w/ 15+ stop dynamic range and high sensitivity S-Cinetone for expressive cinematic look inspired by VENICE colorimetry Up to 4K 120p 10-bit 4:2:2 and full pixel readout in all recording modes Compact cage free design w/ ΒΌβ-20 mounting points and XLR top handle Uninterrupted 4K 60p recording with inbody cooling fan
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.7/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.