










soundcore by Anker Q20i Hybrid Active Noise Cancelling Headphones, Wireless Over-Ear Bluetooth, 40H Long ANC Playtime, Hi-Res Audio, Big Bass, Customize via an App, Transparency...
In Stock
SKU: 822D9528
Color: Select an option
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | soundcore |
| Department | Headsets & Microphones |
| Hybrid Active Noise Cancelling | 2 internal and 2 external mics work in tandem to detect external noise and effectively reduce up to 90% of it, such as planes and car engines. |
| Immerse Yourself in Detailed Audio | The noise cancelling headphones have oversized 40mm dynamic drivers that produce detailed sound and thumping beats with BassUp technology. Compatible with Hi-Res certified audio via the AUX cable for more detail. |
| 40-Hour Long Battery Life and Fast Charging | With 40 hours of battery life with ANC on and 60 hours in normal mode, you can commute in peace with your Bluetooth headphones without thinking about recharging. Fast charge for 5 mins to get an extra 4 hours of playtime. |
| Dual-Connections | Connect to two devices simultaneously with Bluetooth 5.0 and instantly switch between them. Whether you're working on your laptop, or need to take a phone call, audio from your Bluetooth headphones will automatically play from the device you need to hear from. |
| App for EQ Customization | Download the soundcore app to tailor your sound using the customizable EQ, with 22 presets, or adjust it yourself. You can also switch between 3 modes: ANC, Normal, and Transparency, and relax with white noise. |
| Hear Your Surroundings | Switch to Transparency mode on your noise cancelling headphones when you need to be aware of your surroundings, such as transportation announcements, crossing the road, or just staying connected to the world around you. |
| Brand | soundcore |
| Model Number | A3004 |
| Model Name | Q20i |
| Built-In Media | User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | China |
| Customer Package Type | Rigid Box" or "Box-type Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 3004 |
| UPC | 194644127008 |
| Manufacturer | Anker |
| Item height | 8 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | / |
| External Testing Certification | / |
| Warranty Description | 18.00 |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Control Type | Physical button |
| Control Method | App |
| Controller Type | Wireless |
| Impedance | 16 Ohms |
| Noise Control | Hybrid Noise Cancellation |
| Sensitivity | 115 dB |
| Frequency Range | [INF] 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Additional Features | Fast Charging |
| Enclosure Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Specific Uses For Product | Travel |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Laptops |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Is Electric | No |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Colour | Black |
| Theme | Audio, Music, Noise Cancelling |
| Style Name | Modern |
| Item Weight | 0.57 Pounds |
| Battery Charge Time | 2 Hours |
| Battery Average Life | 60 Hours |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Sensitivity | 115 dB |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | Q20i |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Aux-In Cable, USB-C Charging Cable, soundcore Q20i headphone |
| Age Range (Description) | All |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Specific Uses For Product | Fitness, Gaming, Travel |
| Charging Time | 2 Hours |
| Recommended Uses For Product | Calling, Exercising, Gaming, Office Meetings, Running, Studio |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Laptops |
| Control Type | Button Control |
| Cable Feature | Detachable |
| Item Weight | 9.1 ounces |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Customer Package Type | Rigid Box or Cushioned Box |
| Style | Modern |
| Control Method | App, Push Button |
| Number of Items | 1 |
| Controller Type | App, Button |
| Battery Life | 20 Hours |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Earpiece Shape | Rounded tip |
| Series Number | 3004 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| UPC | 194644127008 |
| Input Device Interface | Bluetooth |
| Noise Control Features | Transparency Mode |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Special Feature | Fast Charging, Foldable, Lightweight, Microphone Included, Noise Cancellation |
| Manufacturer | Anker |
| Product Dimensions | 6.93 x 7.28 x 3.15 inches |
| Item model number | A3004 |
| Batteries | 1 C batteries required. |
| Date First Available | April 25, 2023 |
| Units | 1.0 Count |
| Brand | Soundcore |
| Color | Black |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
| Impedance | 16 Ohms |
| Available Options | 4 variants |
| Item Model Number | 822D9528 |
About This Item
- βHybrid Active Noise Cancelling: 2 internal and 2 external mics work in tandem to detect external noise and effectively reduce up to 90% of it, such as planes and car engines.
- βImmerse Yourself in Detailed Audio: The noise cancelling headphones have oversized 40mm dynamic drivers that produce detailed sound and thumping beats with BassUp technology. Compatible with Hi-Res certified audio via the AUX cable for more detail.
- β40-Hour Long Battery Life and Fast Charging: With 40 hours of battery life with ANC on and 60 hours in normal mode, you can commute in peace with your Bluetooth headphones without thinking about recharging. Fast charge for 5 mins to get an extra 4 hours of playtime.
- βDual-Connections: Connect to two devices simultaneously with Bluetooth 5.0 and instantly switch between them. Whether you're working on your laptop, or need to take a phone call, audio from your Bluetooth headphones will automatically play from the device you need to hear from.
- βApp for EQ Customization: Download the soundcore app to tailor your sound using the customizable EQ, with 22 presets, or adjust it yourself. You can also switch between 3 modes: ANC, Normal, and Transparency, and relax with white noise.
- βHear Your Surroundings: Switch to Transparency mode on your noise cancelling headphones when you need to be aware of your surroundings, such as transportation announcements, crossing the road, or just staying connected to the world around you.
- βHybrid Active Noise Cancelling: 2 internal and 2 external mics work in tandem to detect external noise and effectively reduce up to 90% of it, no matter in airplanes, trains or offices.
- βImmerse Yourself in Detailed Audio: The noise cancelling headphones have oversized 40mm dynamic drivers that produce detailed sound and thumping beats with BassUp technology for your every travel, commuting and gaming. Compatible with Hi-Res certified audio via the AUX cable for more detail.
- β40-Hour Long Battery Life and Fast Charging: With 40 hours of battery life with ANC on and 60 hours in normal mode, you can commute in peace with your Bluetooth headphones without thinking about recharging. Fast charge for 5 mins to get an extra 4 hours of music listening for daily users.
- βDual-Connections: Connect to two devices simultaneously with Bluetooth 5.0 and instantly switch between them. Whether you're working on your laptop, or need to take a phone call, audio from your Bluetooth headphones will automatically play from the device you need to hear from.
- βApp for EQ Customization: Download the soundcore app to tailor your sound using the customizable EQ, with 22 presets, or adjust it yourself. You can also switch between 3 modes: ANC, Normal, and Transparency, and relax with white noise.
- βHear Your Surroundings: Switch to Transparency mode on your noise cancelling headphones when you need to be aware of your surroundings, such as transportation announcements, crossing the road, or just staying connected to the world around you.
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Hybrid Active Noise Cancelling: 2 internal and 2 external mics work in tandem to detect external noise and effectively reduce up to 90% of it, such as planes and car engines. Immerse Yourself in Detailed Audio: The noise cancelling headphones have oversized 40mm dynamic drivers that produce detailed sound and thumping beats with BassUp technology. Compatible with Hi-Res certified audio via the AUX cable for more detail. 40-Hour Long Battery Life and Fast Charging: With 40 hours of battery life with ANC on and 60 hours in normal mode, you can commute in peace with your Bluetooth headphones without thinking about recharging. Fast charge for 5 mins to get an extra 4 hours of playtime. Dual-Connections: Connect to two devices simultaneously with Bluetooth 5.0 and instantly switch between them. Whether you're working on your laptop, or need to take a phone call, audio from your Bluetooth headphones will automatically play from the device you need to hear from. App for EQ Customization: Download the soundcore app to tailor your sound using the customizable EQ, with 22 presets, or adjust it yourself. You can also switch between 3 modes: ANC, Normal, and Transparency, and relax with white noise. Hear Your Surroundings: Switch to Transparency mode on your noise cancelling headphones when you need to be aware of your surroundings, such as transportation announcements, crossing the road, or just staying connected to the world around you.
Our Take
soundcore smartphones come with a range of features at different price points. At Vivabay, we help you cut through the marketing noise β focusing on what actually matters: battery life, camera quality, screen brightness, and long-term software support.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 10 reviews confirm quality.
- βCurrently 28% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.