







Spiral Notebook, 4 packs Ruled Lined Journal Notebooks, 40 Pages A5 Lined Notebooks for Work, School, Study, Office Use, 8.3"*5.5"
In Stock
SKU: BDF465E3
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | AOGEWON |
| Department | Office & School Supplies |
| High-Quality | This notebooks is made of 70gsm thickness paper. The paper quality is neat, dural andsturdy, smooth writing without infiltrating, sturdy spiral binding to keep paper in place |
| Compact and Portable | A5/8.3"*5.5", 40 sheets/80 pages each notebook. Our Ruled notebooks is the right size for every day use. It is convenient to take this notebook with you for work, meeting, class, study, which very convenient note-taking anywhere |
| Double Spiral Binding | Designed with double coil binding, this spiral bound journal notebook ensures durability and prevents pages from easily detaching. It can be rotated 360 degrees or opened flat for writing freely without folding creases, even if you tear out a page, it won't come loose or fall out |
| Lined Paper Design | The clear line of this a5 notebook makes the writing neatly and clear. Taking notes on lined paper is convenient because it keeps your lines straight without interfering with the words. Meet the needs for study, work and daily used |
| Widely Application | The A5 spiral notebook journal is versatile and suitable for students, work, and home use. They are perfect for organizing tasks, making lists, jotting ideas, reading journal, travel journal, daily work journal, survey diary, note diary, to do list notebook, and more |
| Brand Name | AOGEWON |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | AOGEWON-Spiral Notebook |
| Item height | 2 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | china |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 20.5L x 14.5W x 2Th Centimetres |
| Item Dimensions L x W | 20.5L x 14.5W Centimetres |
| Colour | Blue |
| Size | 5.5" x 8.5", 8" x 10", 8.5" x 11" |
| Color | Graph 4 sq/in, College Ruled, Dotted, Graph, Plain, Wide Ruled |
| Manufacturer | Amanple Notebook Inc |
| Brand | Amanple |
| Item Weight | 2.99 pounds |
| Product Dimensions | 8 x 8 x 56 inches |
| Item model number | b5-spiralnotebook-4pack-8.7lined |
| Color | multicolored |
| Cover Material | Durable Plastic |
| Number of Items | 4 |
| Size | 8" x 10" |
| Ruling | Ruled |
| Line Size | 8.7 Millimeters |
| Manufacturer Part Number | b5-spiralnotebook-4pack-8.7lined |
| Date First Available | April 15, 2023 |
| Theme | Book |
| Pages | 560 Pages |
| Style | Wide Ruled |
| Ruling Type | Ruled |
| Special Feature | Soft Cover |
| Item Model Number | BDF465E3 |
About This Item
- ●High-Quality: This notebooks is made of 70gsm thickness paper. The paper quality is neat, dural andsturdy, smooth writing without infiltrating, sturdy spiral binding to keep paper in place
- ●Compact and Portable: A5/8.3"*5.5", 40 sheets/80 pages each notebook. Our Ruled notebooks is the right size for every day use. It is convenient to take this notebook with you for work, meeting, class, study, which very convenient note-taking anywhere
- ●Double Spiral Binding: Designed with double coil binding, this spiral bound journal notebook ensures durability and prevents pages from easily detaching. It can be rotated 360 degrees or opened flat for writing freely without folding creases, even if you tear out a page, it won't come loose or fall out
- ●Lined Paper Design: The clear line of this a5 notebook makes the writing neatly and clear. Taking notes on lined paper is convenient because it keeps your lines straight without interfering with the words. Meet the needs for study, work and daily used
- ●Widely Application: The A5 spiral notebook journal is versatile and suitable for students, work, and home use. They are perfect for organizing tasks, making lists, jotting ideas, reading journal, travel journal, daily work journal, survey diary, note diary, to do list notebook, and more
- ●Strong Spiral Journal: Sturdy metal twin rings, double wire construction helps turn the pages easily, and lays completely flat for both right and left handed customers to write comfortably. Dual spiral bound can fold pages back 360°to not take up space on the desk.
- ●Solid Spiral Notebooks: Heavy-duty plastic cover with rounded corners and elastic band can prevent pages from denting and creasing in backpack. Also it serves as a hard writing surface for on the go note taking. Personalize clear covers or the first page to be unique aesthetic notebook.
- ●Fountain Pen Paper Notebook: 100 GSM award-winning thick paper resists feathering, bleeding through, ghosting or smearing to make each letter clean and sharp. Cream white acid free paper provides a smooth writing experience for you with ballpoint pens, gel pens and highlighters.
- ●Spiral Notebook Wide Ruled : Total 560 pages/4 packs, each pack has 140 pages/70 sheet lined paper. 8” x 10” B5 notebook offer large writing spacing to see your work or study through in one page. Suitable notebook journal to flip into school bags, briefcase.
- ●Subject Notebook Pack with Sticky Tabs: Blue, green, pink and clear, 4 colors assortment pastel notebook help classify multi subjects or projects quickly. 24 PCS tabs in 6 various colors can write on both sides, remove and reposition easily to mark, index, reference, highlight and divide.
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
High-Quality:This notebooks is made of 70gsm thickness paper. The paper quality is neat, dural andsturdy, smooth writing without infiltrating, sturdy spiral binding to keep paper in place Compact and Portable:A5/8.3"*5.5", 40 sheets/80 pages each notebook. Our Ruled notebooks is the right size for every day use. It is convenient to take this notebook with you for work, meeting, class, study, which very convenient note-taking anywhere Double Spiral Binding: Designed with double coil binding, this spiral bound journal notebook ensures durability and prevents pages from easily detaching. It can be rotated 360 degrees or opened flat for writing freely without folding creases, even if you tear out a page, it won't come loose or fall out Lined Paper Design:The clear line of this a5 notebook makes the writing neatly and clear. Taking notes on lined paper is convenient because it keeps your lines straight without interfering with the words. Meet the needs for study, work and daily used Widely Application: The A5 spiral notebook journal is versatile and suitable for students, work, and home use. They are perfect for organizing tasks, making lists, jotting ideas, reading journal, travel journal, daily work journal, survey diary, note diary, to do list notebook, and more
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.3/5 by verified buyers — 8 reviews confirm quality.
- ✓Currently 23% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.