










Sports Research Sweet Sweat Gel - Workout Enhancer Makes You Sweat Faster & Harder - Men’s & Women’s Toning Sweat Cream
In Stock
SKU: 7E31505F
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Sports Research |
| Department | Waist Trimmers |
| MAKE YOUR WORKOUT WORK FOR YOU | Elevate your next cardio, circuit, or HIIT session with the Sweet Sweat Workout Enhancer Roll-On Gel Stick, the topical gel designed to help you sweat, slim and tone as you achieve your fitness goals |
| SWEAT FASTER, SWEAT HARDER | Activated by your elevated heart rate, Sweet Sweat gels are designed to help get you sweating harder and faster during exercise, so you can cut excess water |
| FOR THE BEST RESULTS | Break a better sweat when you use our Sweet Sweat gel stick with our Sweet Sweat Waist Trimmer, and get ready to maximize your workout and enhance your sweat |
| EASY TO APPLY | The convenient roll-on stick applicator makes it easy to spread on your skin and to get those hard-to-reach places, and it can be used to target your belly, midsection, arms, legs or other stubborn areas |
| TRUSTED BY THE PROFESSIONALS | An official sponsor of UFC, Sweet Sweat gels are fighter-approved and is the workout enhancer of choice for athletes who want to maximize their workouts |
| Product Dimensions | 5.08 x 5.21 x 19.05 cm, 290 g |
| Item model number | 6.4oz Stick |
| Is discontinued by manufacturer | No |
| Active Ingredients | vitamin_e |
| Age Range | Adult |
| Colour | Tropical |
| Size | 182 grams |
| Style | Tropical |
| Material | plastic |
| Number of Items | 1 |
| Special Features | Hypoallergenic, Natural Ingredients, Not Tested On Animals, Scented |
| Batteries Included | No |
| Brand | Sports Research |
| Item Weight | 290 g |
| Date First Available | April 4 2021 |
| Manufacturer | Sports Research |
| Place of Business | 1-310-519-1484, Sports Research Corp |
| Item Model Number | 7E31505F |
About This Item
- ●MAKE YOUR WORKOUT WORK FOR YOU: Elevate your next cardio, circuit, or HIIT session with the Sweet Sweat Workout Enhancer Roll-On Gel Stick, the topical gel designed to help you sweat, slim and tone as you achieve your fitness goals
- ●SWEAT FASTER, SWEAT HARDER: Activated by your elevated heart rate, Sweet Sweat gels are designed to help get you sweating harder and faster during exercise, so you can cut excess water
- ●FOR THE BEST RESULTS: Break a better sweat when you use our Sweet Sweat gel stick with our Sweet Sweat Waist Trimmer, and get ready to maximize your workout and enhance your sweat
- ●EASY TO APPLY: The convenient roll-on stick applicator makes it easy to spread on your skin and to get those hard-to-reach places, and it can be used to target your belly, midsection, arms, legs or other stubborn areas
- ●TRUSTED BY THE PROFESSIONALS: An official sponsor of UFC, Sweet Sweat gels are fighter-approved and is the workout enhancer of choice for athletes who want to maximize their workouts
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MAKE YOUR WORKOUT WORK FOR YOU: Elevate your next cardio, circuit, or HIIT session with the Sweet Sweat Workout Enhancer Roll-On Gel Stick, the topical gel designed to help you sweat, slim and tone as you achieve your fitness goals SWEAT FASTER, SWEAT HARDER: Activated by your elevated heart rate, Sweet Sweat gels are designed to help get you sweating harder and faster during exercise, so you can cut excess water FOR THE BEST RESULTS: Break a better sweat when you use our Sweet Sweat gel stick with our Sweet Sweat Waist Trimmer, and get ready to maximize your workout and enhance your sweat EASY TO APPLY: The convenient roll-on stick applicator makes it easy to spread on your skin and to get those hard-to-reach places, and it can be used to target your belly, midsection, arms, legs or other stubborn areas TRUSTED BY THE PROFESSIONALS: An official sponsor of UFC, Sweet Sweat gels are fighter-approved and is the workout enhancer of choice for athletes who want to maximize their workouts
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 20% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.